Те излизат с мярка „Надзор от инспектор от Детска педагогическа стая”

Софийският градски съд освободи от ареста тримата тийнейджъри, обвинени, че са нападнали служител в столичен мол. Младежите, на възраст между 15 и 17 години, излизат с мярка „Надзор от инспектор от Детска педагогическа стая”. Решението е на съдия Биляна Вранчева. От пресцентъра на съда допълниха, че не е ясно какви са причините за престъплението, но пък от доказателствата спокойно може да се заключи, че тримата тийнейджъри са участвали в ситуация в мола. Определението на съда не може да се обжалва.  По данни на прокуратурата агресията е била отключена след забележка, направена от служителя. Един от адвокатите на младежите съобщи, че съдът е преценил, че няма опасност те да се укрият и разказа, че сервитьорът е „раздавал шамари и е нападнал в гръб един от младежите”.

Зам.-районен прокурор Доцински: Малолетното момче е подбудител на агресията в столичния мол

„Всички публикации, които съм гледал, говорят за последиците от провокацията. Нито една медия не посочи обективно причината за тази ситуация. Причината е, че сервитьорът е бил момчетата. Причината е, че един малолетен свидетел е решил да се направи на интересен и се е изплюл от третия етаж. Но това не означава, че моят клиент и другите две момчета са плюли. Нито означава, че той е бил шамари, нито, че е удрял с юмруци, когото и да е. Напротив, сервитьорът е раздавал шамари. Той е подсякъл през краката моя клиент, който се е строполил на пода. Ако това се случи на вас, как ще реагирате?”, коментира Янко Алексиев, който е адвокат на Калоян Цветков.

Пред NOVA майката на единия от учениците също зае ясна позиция. "Аз съм родител, който застава на 100% зад детето си", подчерта Юлия Цветкова. 

Според родителите и защитата на младежите, един от тях е бил бит в асансьор на мола, агресия имало и срещу останалите. Тя била от страна на сервитьора, който след случая прекара няколко дни във ВМА с комоцио. По думите им, той объркал най-малкия от групата, който се изплюл, с едно от задържаните момчета.

"Нямаме видео как е нападнат синът ми в гръб. По повод това, че е съвсем различно дете. Това са едни прекрасни деца- спортисти, отличници. Не са членували във футболни агитки. Пуснали сме го на един или два футболни мача, защото той харесва футбола. Това е нормално. Н, не виждам нищо лошо", категорична е Юлия Цветкова. 

Доц. Дончева: Законът за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни е от 1958 г. 

На въпрос не вижда ли нещо нередно в цялата ситуация Цветкова заяви, че вижда - служителят с комоцио не се е свързал органите на МВР, а е потърсил сметка на момчетата. За да подкрепи тезата, че децата не са били безнадзорни в мола, тя допълни, че синът ѝ има вечерен час. Пускани били там, защото по думите ѝ мястото било безопасно и имало камери.

„Когато моят син се прибра вечерта беше наранен. Имаше охлузвания по краката и подутини. Когато задържаха децата, още същата нощ, са водени и са снимани. Установи се, че едното дете е бито в асансьора. Но там няма доказателства, няма видео, от което да се вижда как е нападнат синът ми в гръб”, обясни майката на един от обвинените.

Припомняме, че във вечерта на нападението - 24 ноември, заради непристойно поведение и агресия, сред задържаните беше и малолетно момче, което по-късно беше освободено, защото според закона не носи наказателна отговорност.  Заради промените в Наказателно-процесуалния кодекс от миналата година медиите не бяха допуснати в съдебната зала, докато се гледаше мярката на тримата ученици. Мотивите, с които съдът взе решение да освободи тийнейджърите са, че и тримата непълнолетни имат много добри характеристики, от здрави семейства са и са отличници. А единият дори е отличник на целия випуск.

Пускането им от ареста предизвика полярни мнения - достатъчна ли е била седмицата в килии или е нужен по-строг подход.

„Лишаването от свобода само по себе си изобщо не решава проблема. Когато говорим за юноши, това са хора, които се формират. Юношите имат втори шанс в живота - да поправят травмите и проблемите от миналото. Системата с Детска педагогическа стая не работи и не мисля, че може да замести липсващия родител или родителя, който упражнява насилие в семейна среда. Това, което е мода, е липсата на структура, липсата на правила и ред, липсата на закон за детско правосъдие", обясни психотерапевтът Мария Чомакова.