Там са заселени редките диви коне Коник
Южните брегове на язовир „Студен кладенец” са почти девствени. Далеч от цивилизацията, около връх Свети Илия в планината Бойник хората се броят на пръсти. Затова пък дивият свят има свободата да се развива по чистите закони на природата.
С Христо Христов от фондация „По-диви Родопи” търсим дивите коне Коник - рядък вид, от който в света има само около 4 хиляди. Именно по позлатените от късната есен чукари са заселени и скитат 150 от тях. Изчезнала преди години, днес възстановената популация е изградила живота си почти без човешка намеса. „В момента се стремим тя да е нулева. С това засушаване от климатичните промени водата изчезва, а конят иска да пие чиста вода, не пие заблатени и замърсени води. Не стои без вода, веднага се премества от мястото. Това, което правим, е да почистваме изворите”, казва Христов.
„Дотам и обратно”: Зимна приказка в прегръдките на „Невястата” (ВИДЕО)
Докато силуетите на конете Коник допълват пейзажа по поляните, в горичките край язовира си почива стадо зубри. Това са животни, заличени изцяло във времето на бурната индустриализация в Европа в началото на ХХ век. Източноевропейският бизон става част от природната мозайка на Източните Родопи преди 10 години, когато малка група успява да се адаптира към района. В края на 2024 година зубрите са вече 19. „Първото зубърче, родено на юг от Дунава след близо 600 години отсъствие, е в Източните Родопи. Сега тя има и свое второ малко, след като успешно си отгледа едно”, казват от Фондация „По-диви Родопи”.
Колелото на живота в Източните Родопи отново се върти така, както е било преди столетия. Огромна популация от над 1000 лопатари, 150 благородни елени, още толкова диви коне Коник и 19 зубъра. В гнезда по непристъпните скали живеят над 140 двойки белоглави и 17 черни лешояди. Дивата природа бавно се завръща, за да оформи новия стар облик на планината.
„Най-важно е природата да се самовъзстановява, естествените процеси да се диктуват от самата природа. Това е нещото, за което ние работим. Източните Родопи са едно от местата в Европа с най-богато биоразнообразие и това не е случайно”, посочва Андреана Трифонова.
„Дотам и обратно”: По ръба на Лакатнишките скали (ВИДЕО)
На границата на умерения и средиземноморския климат в района се е оформила уникална животворна мозайка от прохладни гори и обширни поляни. Едрите тревопасни животни като конете и зубрите поддържат крехкия баланс. Днес Източните Родопи са сред малкото места в Европа, където безценната за дивия свят хранителна верига е изцяло затворена. Конете и зубрите създават условия за живот на по-дребни твари. Тревопасните пък са храна на хищници и лешояди. Колкото и деликатна да е, намесата на природозащитниците в запазването на естествения кръговрат ще продължи. Малката група зубри например трябва да се наблюдава постоянно.
Работата на специалистите на „По-диви Родопи” върви в унисон с усилията на други природозащитни организации и ловни стопанства. Магията на дивия свят все повече се оценява от местното население, от държавните и общинските администрации. Лека-полека туристите също започват да свикват, че природното богатство трябва да се съхранява. Животните имат нужда от спокойствие, особено в моментите, когато се размножават. Всеки необичаен шум може да разбие крехкия баланс, граден години наред.
Повече гледайте във видеото.