Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Разказва Voice of America
Компаниите, които се занимават с разработка на изкуствен интелект (ИИ), се надпреварват все повече в областта. Въпреки това, регулирането на ИИ изостава спрямо темповете на технологичното развитие, предава Voice of America.
Доналд Тръмп и главният изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон направиха важно изявление. „Развълнуван съм да обявя, че SoftBank ще инвестира 100 млрд. долара в Америка, създавайки минимум 100 000 американски работни места. Това ще помогне да се гарантира, че изкуственият интелект, нововъзникващите технологии и други индустрии на бъдещето ще се изграждат, създават и развиват тук, в САЩ“, каза Тръмп.
Иновациите в областта на генеративния изкуствен интелект се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на „големи езикови модели“ като ChatGPT, които се обучават върху огромни количества текстови данни, за да генерират ново съдържание. Привидно неограничените възможности на тази технология обаче повдигат въпроси за безопасността и регулирането.
„Администрацията на Тръмп много ясно заяви, че иска да премахне голяма част от регулациите в областта на ИИ, които бяха въведени при администрацията на Байдън“, каза Кевин Вербах, професор по правни науки и бизнес етика.
Матрицата: Ще можем ли да придобиваме знания по изкуствен начин?
На неотдавнашната среща на високо равнище за ИИ в Ню Йорк участниците изразиха ентусиазъм за бъдещето на индустрията, но също така подчертаха необходимостта от политики и стандарти, които да помогнат за намаляване на потенциалните вреди. „Компаниите искат да разберат как да избегнат казуси и PR катастрофи, които се случват, когато например ИИ не работи по предназначение“, обяснява Вербах.
Предприемачът в сферата на игрите Джей Уотс отбеляза нарастващите призиви за прозрачност както от страна на разработчиците, така и от компании като Valve - водеща компания за създаване и разпространение на видеоигри.
Гарантирането, че генеративните модели на ИИ се обучават с качествени данни, е идеалният подход, но разработчиците невинаги имат достъп до такива данни.
Експертите предлагат въвеждане на критерии за оценка на ефективността на програмите за изкуствен интелект. Други твърдят, че твърде строгият регулаторен подход може да "задуши" иновациите и конкуренцията.
С напредването на ИИт човешкият интелект все повече трябва да определя правилния баланс между иновациите и останалата част от реалността, посочва VOA.
Редактор: Цветина Петрова