65% от световните запаси се намират в страната

Конго. Казват, че страната им е много богата, но хората живеят в бедност. В страната има много минерали – мед, цинк, уран, както и 65% от световните запаси на кобалт. Това е много важен продукт за автомобилната индустрия, смартфоните, лаптопите и др. Този минерал става все по-важен, защото е в центъра на зелената технология, разказва Voice of America.

През 2007 година Конго и китайски инвеститори сключват споразумение за добив, което включва обмен на минерали за инфраструктурно развитие. Сделката е между конгоанското правителство, заедно с компанията „Жекамин”, и китайски фирми. Но тя не се реализира по план. Конго получава само около 800 млн.долара обещаните 3 милиарда за инфраструктурни инвестиции. Появяват се много обвинения за корупция по време на подписването на сделката, посочват експерти.

Смартфонът в джоба ти: Малки бижута с голяма цена за планетата

В кобалтовата и медната индустрия в Конго присъства най-вече Китай. От 62 компании изнесли кобалт през изминалата година, 37 са китайски.

Експерти поставят въпроса защо правителството е подписало такава неизгодна сделка.

Добивът на кобалт води до изселване на много конгоанци от домовете им, а хората живеят трудно - бедно, без ток и течаща вода, без здравни грижи и възможности за образование. Замърсяването на водата при добива на кобалт нанася много поражения върху здравето на местните.

През 2024 г. китайските компании, ангажирани с добива, се съгласяват да увеличат инвестициите си в инфраструктурата на Конго от 3 на 7 млрд. долара. Подробностите не са известни.

Повече гледайте във видеото от поредицата "52 истории" на Voice of America.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America