Той беше срещу високите цени на тока

Работодателите отлагат планирания за 15 януари протест срещу високите цени на тока за бизнеса, съобщи председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. По думите му работодателите запазват протестната си готовност, тъй като все още няма трайно решение на проблема. До края на 2024 година абонатите на промишлен ток получаваха от държавата компенсации за цените, които надвишават 180 лева на мегаватчас. 

В рамките на миналата седмица работодателските организации проведоха срещи с парламентарните групи с изключение на МЕЧ и "Възраждане", както и с министъра на енергетиката Владимир Малинов. На срещите са дадени гаранции, че програмата за компенсациите ще бъде продължена през специалния Закон за приходите и разходите на държавата. Велев призова производителите да не спират работа заради високите цени на електроенергията. 

„Социалните партньори отлагат протеста, плануван за 15-и януари. Призоваваме нашите членове да не вдигат цените, да ги калкулират на 180 лева”, каза председателят на АИКБ Васил Велев.

Работодателите решават дали да протестират заради цените на тока

Според председателя на БСК Добри Митрев, представителите на бизнеса остават в готовност да отстояват интересите на всички 600 000 небитови потребители – болници, училища, детски градини, храмове, общини, големи, малки и средни предприятия, ако обсъжданите въпроси не намерят трайно решение. „Косвено тази непредвидимост ще се отрази на всички български граждани. 6,5 милиона души ще усетят тези компенсации като не се увеличат цените на стоките и услугите”, каза Добри Митрев.

Той увери, че инфлацията към момента намалява. „Надяваме се в близко бъдеще да изпълним и последния критерии за влизане в еврозоната. Признателни сме на всички за държавническото и национално отговорно поведение за тази ситуация”, допълни Митрев. 

„На този етап сме на ниво обещание, тъй като има сложни процедури, които първо трябва да се извървят в Народно събрание, за да има приет и обнародван закон”, заяви заместник-председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Васил Тодоров. 

Общо 193 народни представители са заявили подкрепа за компенсациите, поради което социалните партньори разчитат на стабилно мнозинство. Очакват компенсаторния механизъм да бъде вписан и в Закона за енергетиката. „С изтичането на годината да не прекратява действието си и в средносрочен план да гарантира сигурност”, каза Васил Велев. 

Специалният закон за приходите и разходите урежда проблема само за следващите три месеца. Синдикати и работодатели очакват компенсациите да се запишат и в бъдещ закон за бюджет.

Синдикатите обаче настояват и за още - компенсации и за физически лица.

„Незабавни мерки за компенсиране на енергийно бедните хора, което са тези, които получават доходи под 848 лева месечно за 2025 година”, каза Тодор Капитанов, който е вицепрезидент на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

Обещанията на държавата са, че парите за компенсации няма да идват от бюджета, а от фонд „Сигурност” на електроенергийната система. Няма яснота дали само тези средства могат да покрият компенсаторния механизъм.