То урежда подкрепата на „Демокрация, права и свободи – ДПС”

Управленското мнозинство подписа два документа - споразумение за управление, което е между ГЕРБ-СДС, „БСП - Обединена левица” и „Има такъв народ”, и приложение, чрез което се гарантира подкрепата на „Демокрация, права и свободи” - ДПС в парламента.

Всички решения на управленското мнозинство в бъдещия кабинет ще се взимат чрез  нов орган - Съвет за съвместно управление. Според подписаното споразумение в него ще участват по трима членове от ГЕРБ-СДС, „БСП - Обединена левица”, ИТН и двама от „Демокрация, права и свободи” - ДПС.  Това означава, че хората около Ахмед Доган ще имат глас във взимането на всички управленски решения.

Кандидат-премиерът Росен Желязков прие първия мандат, представи състав на Министерски съвет

Все още не е ясно дали „Демокрация, права и свободи” - ДПС ще участва със заместник-министри, но в една от точките в споразумението специално е упоменато, че изборът на заместник-министри и областни управители ще става с широко съгласие в парламентарното мнозинство. Това означава и с гласовете на групата на Джевдет Чакъров. Не се прилага квотен принцип.

Целият текст на споразумението без редакторска намеса:

ПРИЛОЖЕНИЕ

КЪМ СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА УПРАВЛЕНСКА ПРОГРАМА

между политическите формации ГЕРБ-СДС, БСП – Обединена левица и „Има такъв народ“ (ИТН)

Като взеха предвид необходимостта от създаване на допълнителни гаранции за формиране на парламентарно мнозинство в 51-ото Народно събрание за изпълнение на управленска програма между политическите формации ГЕРБ-СДС, БСП – Обединена левица и „Има такъв народ“ (ИТН), ПГ „Демокрация, права и свободи“ (ДПС - ДПС) подписа настоящия документ, който се явява Приложение към Споразумението.

1. ПГ на ДПС - ДПС, като се съобрази с текста на споразумението и условията за формиране на парламентарно мнозинство, както и конкретните клаузи, в които се дефинира участието на ПГ на ДПС - ДПС в това формиране, а именно чл. 3, т. 3.4., чл. 6, т. 6.2, чл. 7, ал. 3, чл. 8, ал. 1 от Споразумението, заявява, че:

1.1. Подкрепя целите, принципите и приоритетите, залегнали в Споразумението за парламентарно мнозинство за изпълнение на Управленска програма между политическите формации ГЕРБ-СДС, БСП – Обединена левица и ИТН;

1.2. Ще осигури подкрепа за избор на правителство;

1.3. Като част от парламентарното мнозинство, осигурило избор на правителството, ще работи конструктивно със страните по Споразумението, за да се осигури и гарантира законодателна стабилност и необходимата подкрепа за стабилно управление и вземане на решения;

1.4. Ще поддържа открит диалог с всички политически партньори и ще работи за законодателни инициативи и управленско мнозинство в името на интересите на българските граждани.

2. От своя страна, трите формации, подписали Споразумението, са приели парламентарното мнозинство да бъде формирано с участието и подкрепата на ПГ на „ДПС – ДПС“.

2.1. Формациите оценяват приноса на ПГ „Демокрация, права и свободи“ (ДПС - ДПС) за избор на редовно правителство с ясно изразено парламентарно мнозинство.

2.2. Формациите заявяват своята готовност и кооперативност, вземането на кадрови решения да бъдат в съответствие с т.1 от настоящото Приложение.

3. Настоящото Приложение се подписва по смисъла на чл.10, ал.2 от Заключителните разпоредби на Споразумението.

Реакциите на партиите за предложения кабинет

Преди гласуването на проектокабинета формациите, които го подкрепят, запазиха пълно мълчание. Малко по-късно обаче стана ясно - документите са подписани, а на Централно оперативно бюро ДПС около Ахмед Доган са потвърдили подкрепата си за правителството на Росен Желязков.

„ДПС официално заявява своята подкрепа за предложеното правителство на г-н Желязков, която ще бъде изразена по време на гласуването в Народното събрание утре от депутатите на партията. Решението е взето в духа на политическата отговорност и стремеж към стабилност в управлението на страната”, коментираха от „Демокрация, права и свободи” - ДПС в позиция.

Не закъсняха обаче първите критики към предложените министри. „Съставът е меко казано скандален - силно политически фигури, някои от тях нямат компетенции в тези роли, но се вижда, че основната цел е била всеки да се уреди с пост от всяка една от подкрепящите партии”, допълни Лена Бориславова.

От „Демократична България”, които също първоначално бяха на масата за разговори, си обясняват липсата на втора покана така: „Не сме били изолирани от преговорите, но имахме изисквания, които доста ясно бяхме поставили. Може би на някого не му е харесвало това, което искахме като съдебни реформи и по отношение на изолирането на Пеевски от съдебната власт и от институциите в страната”, заяви Ивайло Мирчев.

„Твърдо” - така отговори на въпрос дали остават в опозиция Хамид Хамид от „ДПС - Ново начало”. „Ние сме в опозиция”, допълни зам.-председателят на ПГ на формацията Йордан Цонев.