Коментар на кореспондента на NOVA в Брюксел Антоанета Николова

Трябва ли Европа да помисли за собствената си отбрана и сигурност извън всичко, на което разчиташе до момента на Съединените щати? „Речта на Доналд Тръмп на встъпването му в длъжност беше сериозен ритник в задните части за европейските столици", заяви френският министър на въоръжените сили Себастиан Льокорню.

Президентът на Франция Еманюел Макрон пък призова за европейско стратегическо пробуждане. Контекстът е още по-широк на фона на заканите за мита, които ако САЩ наложи на Европа, вероятно и Европа ще наложи на Вашингтон.

Фон дер Лайен е готова за диалог с Тръмп

По темата говори и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя коментира търговско напрежение между Стария континент и администрацията на Доналд Тръмп. Докато американският президент не споменава Европа, Фон дер Лайен спомена Китай.

Новият президент на САЩ отново заплаши с мита Стария континент

„Фон дер Лайен заяви, че Европа се променя и си дава сметка, че всичко ще се прекрои. Тя обяви три основни точки, които трябва да следи. Едната е обединяване на капиталовите пазари. Другата - намаляване на бюрокрацията, за да може иноваторите и тези, които правят модерен бизнес, да не напускат Стария континент. Третото условие е Европа да остане с енергийните ресурси и амбициозни цели”, коментира в ефира на „Здравей, България” кореспондентът на NOVA в Брюксел Антоанета Николова.

„Европейските компании осигуряват работа на 3,5 млн. американци, а още един милион работни места в САЩ зависят пряко от търговията с Европа. Цели вериги за доставки се простират от двете страни на Атлантика. Така например, американски самолет се строи с контролни системи и въглеродни влакна от Европа, а американски лекарства се произвеждат с химикали и лабораторни инструменти, които идват от нашата страна на Атлантика. В същото време Европа внася два пъти повече дигитални услуги от САЩ, отколкото от целия Азиатско-Тихоокеански регион. От всички американски активи в чужбина, 2/3 се намират в Европа. САЩ осигуряват над 50% от нашия втечнен природен газ. Обемът на търговията между нас е 1,5 трилиона евро”, заяви Урсула фон дер Лайен.

Кореспондент на NOVA в Брюксел: Антоанета Николова

Редактор: Виктория Гетова