Условието е управляващите да поискат доклад за премане в еврозоната
„Продължаваме Промяната – Демократична България” потвърдиха решението си да внесат вот на недоверие към кабинета "Желязков", ако новата коалиция не поиска Конвергентен доклад за приемането на България в еврозоната. Според формацията част от новите управляващи се опитват да спрат този процес.
От „Продължаваме Промяната – Демократично България” смятат, че има договорка в управляващото мнозинство заради позицията на „БСП-Обединена левица“ и на „Има такъв народ”, че не трябва да се прибързва. И финансовият министър Таменужка Петкова, и от ГЕРБ-СДС обаче вече увериха, че тази стъпка ще бъде предприета веднага след внасянето на бюджета за 2025 година.
Не така категорични са партньорите им от ИТН, които заявяват, че искането за доклад за еврозоната ще се случи, когато страната ни е напълно готова.
От опозицията отправиха предупреждение. „Вотът на недоверие е част от инструментите на опозицията, както и протестите, например. В тази връзка ние ще използваме всички инструменти, за да може да окажем влияние върху управляващите и да влезе България в еврозоната, както и да бъде поискан възможно най-бързо Конвергентен доклад”, каза депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.
„Това е готина опозиция – Делян Пеевски, Кирил Петков един до друг, няма проблем. Да се съберат на опозиционен съвет и да решат какво да правят“, призова депутатът от ИТН Тошко Йорданов. Според него „ако страната отговаря на изискванията, добре, ние не сме против еврозоната. Ако не отговаряме на изискванията, просто не отговаряме”.
От ПП-ДБ смятат, че страната ни е напълно готова да приеме еврото и причината за отлагането на извънредния доклад за февруари не е финансовото състояние на държавата, а договорки в управляващото мнозинство. „Показвайки слабостта на Борисов, защото се видя, че мнението на „БСП-Обединена левица“ и на „Има такъв народ” беше тръгнало да взима връх в коалицията. Нашата много категорична реакция в последните дни позволи ГЕРБ-СДС да променят мнението си“, подчерта Мирчев.
Ограничават движението в посока Кулата през тунел „Железница“
От „Има такъв народ“ отрекоха да са поискали отлагане, но не потвърдиха за твърда дата през февруари. „Най-добре тези, които влязат по темата, да им зададете простичкият въпрос, ако страната подаде доклад за влизане в еврозоната, без да отговаряме на условията и европейските партньори кажат „не”, защото те, за разлика от нас, не си затварят очите да си наместват данни, какви ще са последствията? Ще ни отложат минимум за две години”, допълни Йорданов.
Икономистът и бивш вицепремиер Атанас Пеканов смята, че все още има шансове за смяна на лева с евро от 2026 година. За да се случи това, доклад трябва да бъде поискан най-късно през март. „Не сме изпуснали този прозорец. Не виждам проблем, но по-скоро разбирам аргумента, че трябва да поискаме доклад, тогава, когато можем да отговорим на критериите“, допълни той.
Новото правителство вече подготвя бюджета за 2025 г., той трябва да е готов до 14 февруари. А във вторник предстои заседание на Съвета за съвместно управление по темата.