Студентите са решени да продължат с демонстрациите
Студентите в Сърбия протестират вече повече от три месеца. Те недоволстват срещу повсеместната корупция, която отнема и човешки животи. Младите сърби копнеят за по-добре функционираща правова държава и не се задоволяват с няколко оставки. Те са решени да продължат с протестите си. Но президентът Александър Вучич също изглежда няма намерение да се предаде.
Точно три месеца, след като 15 души загинаха при срутването на козирката на входа на жп гарата в Нови Сад, десетки хиляди хора се стекоха към бреговете на река Дунав в града, където протестиращи блокираха и трите моста. Те твърдят, че корупцията в правителството е причината за смъртта на тези 15 души и вярват, че протестите могат да проправят пътя към по-добро и по-справедливо общество.
Блокадата на моста беше последната от поредица протести, организирани от студенти, които вече два месеца блокират почти всички държавни университети в Сърбия. Те заявяват, че няма да се откажат, докато исканията им не бъдат изпълнени.
Иван Кънчев за Сърбия: Когато протестът е голям и хората са единни, светът забелязва какво се случва
„Основното ни искане е поемане на отговорност – както наказателна, така и политическа. Видяхме оставките на премиера и кмета на Нови Сад, но не сме видели те да бъдат подведени под наказателна отговорност. Също така изискваме пълна документация за реставрацията на гарата. Наши експерти твърдят не само че документацията е непълна, но и че е била манипулирана“ , заяви студентката Наталия Петрович.
Инженерът Зоран Джаич, който е участвал в реставрацията на гарата, е един от първите, които посочват нередности в строителните дейности. Сега той е част от неформален разследващ комитет, който казва, че събира доказателства, че отговорността за трагедията стига до най-високите нива на правителството.
„Но прокуратурата няма да направи нищо, докато Вучич е държавен глава. За да доведем нещата докрай и за да разкрием кой е отговорен, трябва да направим всичко сами, заедно със студентите. Надявам се, че можем да намерим някой честен човек в отдела, който разследва организираната престъпност, това е единственият начин. Тогава някои от истинските виновници могат да бъдат арестувани и всичко ще се срине като къща от карти“ , категоричен е инженерът Зоран Джаич.
Сръбското правителство призна: Опасенията на протестиращите студенти са основателни
След нощ, изпълнена с надежда, в неделя настъпи нов ден, а с него и нов въпрос: Как да се премине от блокиране на институции, пътища и мостове към постигане на реална промяна?
„Сега е необходимо да се намери начин за институционализиране на кризата, тоест да ѝ се даде институционално решение. Една от широко обсъжданите идеи е някаква форма на преходно правителство, което би могло да бъде експертно или правителство, свързано с академичната общност, създавайки връзка с университетите“, заяви политологът Душан Спасоевич.
Но сръбският президент Александър Вучич категорично отхвърля това предложение. В момента Вучич обикаля страната, за да говори с гражданите за постиженията на своето 12-годишно управление, като същевременно коментира и протестите, които според него са организирани от чуждестранни разузнавателни служби.
Студенти от Белград организират щафета до Нови Сад
„Никога няма да се предам и няма да има преходно или експертно правителство. Гарантирам това с живота си. Няма да има преходно или експертно правителство. Ще има сръбско правителство. Избори? Да! Референдум? Да! Демокрация? Да! Всичко. Но няма да има правителство, което да е слуга на когото и да било“, обеща президентът на Сърбия Александър Вучич.
От своя страна, както опозицията, така и студентите отхвърлят идеята за избори и всякаква форма на диалог с властта.