Фридрих Мерц е изправен пред трудни преговори за стабилно управление на страната

Победителят на изборите в Германия Фридрих Мерц иска бързо да състави правителство, за да съживи икономиката, да увеличи разходите за отбрана и да се справи с дипломатически предизвикателства, вариращи от конфронтационната администрация на Тръмп до прекратяване на войната в Украйна.

Консерваторите на Мерц се нуждаят от поне един коалиционен партньор, с когото да управляват и да се изправят пред трудни преговори, преди да се появи стабилно правителство. 

Кой е Фридрих Мерц – новият канцлер на Германия

Какви мнозинства има в парламента? Заедно консервативният блок ХДС/ХСС на Мерц с 208 места и Социалдемократите (СПД) на отиващия си канцлер Олаф Шолц със 120 имат 328 места, което им дава крехко мнозинство в 630-местния парламент. Класираната на второ място Алтернатива за Германия (AfD) със 152 места също би могла да осигури стабилно мнозинство за Мерц, но консерваторите и всички други партии отказват да работят с крайнодесните.

Политическите анализатори очакват т. нар. „голяма коалиция“, включваща Консервативния блок и Социалдемократическата партия (СДП), да състави следващото правителство на Германия.

За съставяне на правителство трябва две от партиите да са се съгласили да разговарят. Всяка от тях делегира работни групи, които да се срещнат и да изработят общ дневен ред за всяка област на политиката. Заедно двете страни съставят правителствена програма - договор за политиките и законите, които планират да въведат през четирите си години съвместно управление. След това програмата трябва да бъде одобрена от ръководството на участващите партии. Влиятелни министерства като това на финансите и икономиката и престижни, като външно министерство, често са в центъра на ожесточени спорове.

Това също е момент за търговия вътре в партиите - всяка фракция в двете големи партии (консервативният блок и СДП) ще претендира за роля в правителството.

Членовете на СДП ще трябва да гласуват, за да одобрят всяка препоръка на ръководството за влизане в коалиция. Малцина от тях искат да управляват с дясноцентристка партия, най-малко с формация, ръководена от Мерц - борбен десен консерватор с много различен стил и идеи от тези на центристката му предшественичка Ангела Меркел. 

Ако преговорите се провалят, Мерц ще бъде оставен пред нежелания изход от  формирането на слабо правителство на малцинството, свикването на нови избори или отхвърлянето на предишното си обещание да не работи с AfD. Това вероятно би разделило партията му.
Във всеки случай Шолц остава като действащ канцлер, докато Мерц не положи клетва.

Рюте: Очаквам с нетърпение да работя с Мерц

Къде имат противоречие страните? Мерц обеща по-строг граничен контрол, постоянни проверки по границите и директно експулсиране на мигранти на границите. Това са всички неща, на които СДП се противопоставя заявявайки, че нарушават правата на човека и европейското право. Той също така иска да отмени едно от знаковите постижения на СДП - новият, опростен закон за гражданството, предназначен да позволи на чужденците да се интегрират по-лесно.

Що се отнася до икономическата и социалната политика, Мерц иска да премахне обезщетението за безработица, въведено от предишното правителство, ръководено от СДП. Консерваторите искат намаляване на корпоративния данък, докато демократите подкрепят хората с високи доходи - включително компаниите, които да плащат повече. СДП иска да увеличи минималната заплата до 15 евро на час от сегашното ниво от 12,58 евро.

Къде позициите на страните са еднакви? И двете партии искат да инвестират повече в инфраструктура и са съгласни, че трябва да се направи нещо относно тавана на разходите - конституционно правило, ограничаващо вземането на заеми всяка година. Въпреки че страните имат различни виждания за това как трябва да бъде реформиран този таван, повечето наблюдатели смятат, че има място за споразумение.

Тук обаче, евентуалната коалиция ще се сблъска с необходимостта от две трети парламентарно мнозинство за реформиране на конституцията. Това може да се постигне само с гласовете на Зелените и на Левите. И двете партии ще искат в замяна подкрепа за приемане на други политики. Левицата, скептично настроена към разходите за отбрана, ще иска да види някои отстъпки в социалната политика, за да подкрепят реформа, която позволява на правителството да харчи повече за подкрепа на Украйна.