Майката на малкия пациент е на 16 години

Детето, което е в болница в Пловдив с менингококова инфекция, е на два месеца. „До този момент няма информация как се е заразило бебето, но вероятно някой от близките може да е носител без проявена картина. От вчера детето е афибрилно, храни се, така че скоро може да се изпише живо и здраво”, заяви д-р Аргир Аргиров от РЗИ – Пловдив. Майката на малкия пациент е на 16 години. Те са от село Чалъкови, община Раковски. 

Припомняме, че в четвъртък 11-месечно бебе почина вследствие на болестта. Друго 13-годишно дете остава в тежко състояние в столичната педиатрична болница. За наблюдение там е и по-малкият му брат.

Проф. Кантарджиев за менингококовата инфекция: Характерна е за началото на пролетта

За по-малко от 36 часа 13-годишният пациент от зачервено гърло стигнал до безпомощно състояние и се оказал в интензивното на столичната педиатрия с установена менингококова инфекция. Това разказа в ефира на NOVA майката Любомира Василева. „Големият е в интензивно отделение, но няма съществена промяна в състоянието му. Очакваме мъничкият, който е на 11 години, да бъде изписан днес. Молим се всяка минута за добри новини. Бяхме наясно, че в училище има варицела, не сме знаели за друго. В петък Алекс го заболя гърлото и първоначално нямаше нищо притеснително. Но се влоши за часове. Не бях в София, той беше при баща си. Разбрах, че е вдигнал температура. Давал му е лекарства, но тя не спаднала. Повръщал е и към 04.00 ч. в неделя изпаднал в неадекватно състояние. Баща му повикал Бърза помощ, а аз тръгнах към София”, разказа в ефира на „Здравей, България” майката на децата.

Проблем, който отбелязват специалисти, е, че в аптечната мрежа у нас липсва единият вид ваксина срещу менингокови инфекции. Въпросните препарати са два вида, но те не са част от задължителния календар. Единият – срещу менингококи от групите А и Ц, който може да бъде открит на българския пазар за около стотина лева. Другият обаче – от група Б - липсва в аптечната мрежа у нас. 

„Менингококовата инфекция е характерна за началото на пролетта и за есента. Заболяването се характеризира с това, че микроорганизмът колонизира горните дихателни пътища на децата и е опасно, когато е в детски колектив, заяви епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев. „Менингококовата инфекция е заразна. Всяка година имаме до 10 такива случая. Винаги сме взимали адекватни мерки и понякога децата в цели гимназии са били на антибиотик”, подчерта експертът.