Сръбският държавен глава постави пет искания, обръщайки се главно към прокурорите

Президентът на Сърбия Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира в страната след повече от 5 месеца на протести. Те са организирани главно от студенти след трагедията в Нови Сад, където на 1 ноември загинаха 16 души при срутване на козирката на жп гарата, предава кореспондентът на БТА в Белград Теодора Енчева.

Сръбският държавен глава държа реч по време на кулминацията на тридневния митинг под надслов „Не даваме Сърбия!" късно тази вечер в Белград. Вучич постави пет искания, обръщайки се „главно към прокурорите да започнат подходящи процедури в рамките на своите правомощия и да предприемат всички други мерки, предвидени от закона, за да установят мир и ред в страната”.

По думите на Вучич първото искане е свързано с националната сръбска телевизия като институция, част от националната сигурност, която според сръбския президент „трябва да бъде върната на гражданите, тъй като е един от ключовите участници в „Цветната революция".

Протести срещу и в подкрепа на властта в Сърбия (ВИДЕО)

Второто искане е да се  установи правната отговорност на всички лица, участвали във вандализъм и нападения срещу граждани по време на техните мирни събрания в Сърбия и по-специално да се идентифицират и накажат извършителите, подбудителите и помагачите на „жестоките нападения срещу мирно събрани граждани в Ниш на 21 март 2025 г.", каза Вучич, визирайки протестите срещу събрание на управляващата Сръбска прогресивна партия в града, когато кметът на Ниш и други служебни лица и партийни активисти бяха замеряни с яйца.

„Третото искане е да бъде предоставена  възможност на всеки студент и ученик, който иска да ходи на лекции и на училище, да го направи”, каза Вучич.

Той допълни, че четвъртото  искане е да бъдат разкрити извършителите, подбудителите и помагачите на посегателства върху жизненоважни държавни институции и обекти и недопускане на извършването на подобни действия в бъдеще.

Петото искане по думите на Вучич е „да се предотврати всяка дейност, която произволно и незаконно парализира икономическата дейност и възпрепятства гражданите да извършват ежедневните си дейности по нормален начин”.

Дадоха 8 дни на университетите в Сърбия да преодолеят студентските блокади

Сръбският президент се обърна към привържениците си пред сградата на Народната Скупщина в Белград с думи на благодарност и обяви, че събралите се са над 145 000.

„Ацо, сърбино" и „Победа!", скандираха хората пред сръбския парламент в негова подкрепа.

Вучич заяви, че страната се нуждае от нова енергия и ясен план за бъдещето до 2035 г, поради което е стартирано ново народно движение. „Имаме нужда от нова енергия и сила. Имаме много прекрасни хора във всички партии. Но имаме нужда от нов план и затова се създава това движение, затова тръгваме с образовани хора да изградим движение, но движение на хората. Всеки работник, фермер, домакиня, честен човек, който се бори за страната си, е добре дошъл. Ето защо всички сте добре дошли", каза сръбският държавен глава, който лансира създаването на народното движение в разгара на протести.

Вучич подчерта, че новата формация трябва да напомня за най-важните ценности на сръбското общество и да започне разговор за наследството, което ще получат бъдещите поколения.

С народни сръбски песни от различни райони в Сърбия бе  огласен центърът на Белград през целия ден. Храна, напитки и забавления се предлагаха в специално построени шатри за целта. Участниците в митинга бяха охранявани от полицията и предпазвани от метални огради. Привържениците на Вучич посещаваха щанд, където могат да получат информация и да подпишат формуляр за членство в народното движение, както и да гласуват за една от седемте идеи за име на движението или да дадат свое предложение.

След края на речта на Вучич в небето на сръбската столица имаше фойерверки.

 

 

 

Редактор: Ина Григорова
Източник: Теодора Енчева, БТА