Снимка: iStock, илюстративна
Според организаторите събитието е било техническа демонстрация
Първият в света полумаратон с участието на хуманоидни роботи се проведе в Пекин, като организаторите казаха, че това е футуристичен обрат в традиционната лека атлетика, предадоха световните осведомителни агенции.
Маратонът с трасе от 21 км премина през градския квартал Ичжуан и в него участваха над 10 000 души и роботи от 20 компании и изследователски институции. Машините се различаваха по ръст и възможности. Имаше такива от едва 120 сантиметра, но други достигаха до 1,8 метра.
Роботът „Тянгун Ултра“ (Tiangong Ultra) пресече финалната линия за малко повече от 2 часа и 40 минути. Въпреки че даде всичко от себе си, „Тянгун Ултра“ беше задминат от най-бързия човек, който пресече линията с резултат от 1:11,07 мин.
Продават на търг картина, нарисувана от хуманоиден робот (СНИМКИ)
Инженерите имаха възможност да правят промени по своите високотехнологични роботи. Вместо вода и закуски, на местата за почивка бяха предоставени батерии и технически инструменти.
Според организаторите събитието е по-скоро техническа демонстрация и никой робот не е имал реални шансове за победа.
The world's first humanoid robot half-#marathon kicked off in #Beijing on Saturday, with the Tiangong Ultra from Beijing robotics centre securing the first position by completing the 21.0975-kilometer race in 2 hours, 40 minutes and 42 seconds. Nearly 20 robotics teams competed… pic.twitter.com/CqBTzsZy0r
— CGTN (@CGTNOfficial) April 19, 2025
За да се класират, роботите трябваше да отговарят на определени критерии - най-вече да имат два крака. В предаване по китайската държавна телевизия се вижда, че някои роботи не успяха да направят дори една крачка, а други се движеха толкова бавно, че инженерите им можеха да вървят зад тях.
Инженери учат хуманоиден робот да лети с реактивна раница (ВИДЕО)
Други обаче смятат, че състезанието е до голяма степен маркетинг стратегия. „Според мен полумаратонът в Пекин е пиар трик, за да се демонстрира технологичното превъзходство на Китай“, казва Даниел Риксен, професор по приложна механика в Техническия университет в Мюнхен.
Tiangong Ultra Takes the Win! #Tiangong Ultra #robot team takes first place in the world’s first #HumanoidRobot Half-Marathon held in #Beijing E-Town on April 19. pic.twitter.com/peci7BcjH8
— Touch Beijing (@touch_beijing) April 19, 2025
Пекин превърна роботиката в национален приоритет. Разработването на усъвършенствани хуманоиди вече е част от политическата програма на китайското правителството. По-рано тази година китайската компания за изкуствен интелект „Дийпсийк" (DeepSeek) влезе в световните заглавията, тъй като направи пробив в областта на генеративния изкуствен интелект, привличайки значително внимание в страната и чужбина.
Редактор: Виктория ГетоваПоследвайте ни