Снимка: iStock
Икономистът Георги Ганев посочва, че бюджетните приходи изостават
„Има проблем със събирането на приходите в бюджета. Те са планирани с известен оптимизъм. Този оптимизъм засега не се оправдава“, каза в студиото на „Денят на живо” икономистът Георги Ганев.
Той посочи, че през първите два месеца ситуацията изглеждала нормална, но големите предизвикателства ще дойдат към края на годината.
Ганев коментира и темата за реакторите на АЕЦ „Козлодуй“. По думите му стратегическата цел е удължаване на живота и на двата реактора. Това обаче ще изисква сериозни инвестиции.
„Отработеното ядрено гориво звучи страшно, но като обем е най-малкият проблем. То може да се компресира, но за другите радиоактивни отпадъци трябва да се търси склад. Тези проблеми хронично не са решавани задълбочено в България“, посочи Ганев.
КНСБ: Увеличаването на минималната работна заплата води до ръст на останалите доходи
Той подчерта, че през тази година ще трябва да се финансира предвиден бюджетен дефицит.
Според него евентуален положителен резултат от конвергентния доклад няма да доведе до незабавно повишаване на кредитния рейтинг на България.
„Имам усещането, че международните пазари вече са калкулирали влизането ни в еврозоната“, коментира той.
Скочилият интерес към българските облигации той обяснява с напредъка към еврозоната и положителните новини, съпътстващи този процес. Освен това България е сред страните с най-нисък дълг в ЕС.
България е изтеглила около 4 млрд. евро нов дълг от международните пазари
Ганев добави, че би повишил възрастта за пенсиониране преди да увеличи пенсионната осигуровка, тъй като очакваната продължителност на живота в България расте с бързи темпове.
„Колкото по-дълго се очаква да живеем, толкова по-дълго трябва да работим, за да финансираме старините си“, категоричен беше икономистът.
Последвайте ни