Как страната привлича големите технологични гиганти

Данните са двигателят на цифровата икономика, но те не само заемат място, но и изразходват много енергия. Арагон, регионът на североизток от Мадрид, в момента е много търсен за големи проекти за центрове за данни на технологични гиганти и изглежда предлага и двете. Репортаж на „Дойче веле”.

Бумът на центровете за данни в Испания е противоречив. В Сарагоса природозащитниците са обезпокоени от въздействието му. Дълго време там е кръстопът на цивилизации, днес регионът се изправя пред нова вълна от "завоеватели" — американски технологични гиганти, които изграждат високо защитени индустриални обекти. Местното правителство е във възторг.

„Това е страхотна новина и е изключително важна. Тази година беше обявен рекорден брой инвестиции“, заяви представителят на регионалната власт Хавиер Мартинес.

Първа спокойна нощ по границата между Индия и Пакистан

Компании като Amazon, Meta, Microsoft и други планират да вложат над 30 милиарда евро в регион, известен главно със селското си стопанство и логистични центрове. Но защо точно Арагон? Опитахме се да потърсим отговор в индустриалната асоциация Spain DC в Мадрид — без успех. Amazon отговори само писмено. Истинският отговор обаче открихме в Сарагоса.

„Най-добрият начин да се ползва евтина електроенергия е чрез възобновяеми източници – вятър и слънце. А тук имаме и двете, плюс пространство и необходима инфраструктура“, посочи енергийният анализатор Карлос Алберо.

Екипът на Алберо е анализирал енергоснабдяването в региона. Арагон произвежда повече зелена енергия, отколкото потребява. Но какво предстои? И колко точно енергия изразходват центровете за данни?

„Оценките ни сочат около 26 тераватчаса, което е около 5% от националното потребление. Данните показват, че нуждите ще растат, но в дългосрочен план, все пак ще е приемливо количество“, допълни Алберо.

Тези оценки обаче разчитат на продължаващо развитие на възобновяемата енергия. Екологичните организации в региона закъсняха с реакцията, но сега са силно обезпокоени.

„Електрифицираме транспорта и индустрията, заменяме изкопаеми горива и ядрена енергия. Не можем да отделяме цялата новопроизведена зелена енергия за центрове за данни, които са като черни дупки за електричество“, посочи екологът Карлос Бух.

Белият дом се готви да приеме Boeing 747-8 като подарък от Катар

Въпреки това правителството и бизнесът в Арагон твърдят, че проектите ще донесат икономически ползи — особено по отношение на заетостта.

„Тези инвестиции ще създадат висококачествени, квалифицирани и добре платени работни места“, каза Мартинес.

Междувременно еколозите в Сарагоса организираха първата си конференция по темата. Те настояват за прозрачност, но американските компании запазват мълчание. Данъчен експерт предупреди, че тези сървърни ферми вероятно ще имат ограничен принос към местната хазна.

„Местните и националните данъчни закони не дават яснота колко ще платят тези компании. Често се хвалят с принос към БВП, но това трябва да е придружено с данъчно задължение. Засега нямаме представа какъв ще е реалният им принос“, обясни данъчният експерт Раул Бурийо.

Присъстващите изглежда са притеснени от това. 

Екологичните организации възнамеряват да информират обществото за скритите разходи на индустрията. Те се надяват Европейският съюз и испанското правителство да наложат строги правила за прозрачност в дейността на центровете за данни.

Редактор: Камена Георгиева