Снимка: iStock
Какви са най-честите им престъпления?
След зачестилите случаи на родители, оплакали се от нападения, извършени върху децата им от други деца, преди няколко дни столичната полиция заяви, че от началото на годината са задържали 24 агресивни младежи. Срещу някои от станалите популярни като „локали” има образувани досъдебни производства, а други са предадени за възпитателни мерки.
В „Числата на седмицата” днес проверяваме колко деца са минали през детска педагогическа стая, какви престъпления са извършили и как са били наказани.
Отговорът е близо 8500, като 1/3 от тях за заведени на отчет именно през 2024 г. Но има и по-дълъг отговор, за който поглеждаме назад в годините. Оказва се, че колкото по-далеч отиваме, толкова броят на тези младежи става по-голям. Преди 5 години те са били над 9 хиляди, преди 15 – над 13 хиляди, а преди 20 – дори над 18 хиляди. Имаме предвид и демографската криза, затова правим допълнително сравнение. Тогава децата между 8 и 17-годишна възраст са били с една трета повече, отколкото са сега. Въпреки това обаче, водените на отчет в детска педагогическа стая, са били двойно повече.
Насилието над животни - „червен флаг” за бъдещи престъпления срещу хора
От Националната статистика изчисляват, че през миналата година на отчет са се водели 1800 малолетни и 6600 непълнолетни, като и при двете възрастови групи между 70 и 80% са момчета. Кюстендил е единствената област в страната, където, макар и с малко, момичетата са повече от момчетата.
Но в какво предимно се провиняват тези деца?
През 2024-а най-много деца – над 1000, са преминали през Детска педагогическа стая заради това, че са избягали от дома си или от институцията, която обитават; над 900 - защото са проявили насилие и агресия. Повече от 500 са децата повредили обществена или частна собственост, горе-долу толкова са и употребилите психотропни вещества. Следват проявилите непристойно или хулиганско поведение на обществено място.
"Челюсти": Нужни ли са по-строги правила в училище
Що се отнася до престъпленията, най-многобройни са кражбите от търговски обекти – засягат над 1000 деца. Повече от 500 са унищожилите имущество, следват извършилите престъпление свързано с наркотици, домовите кражби и телесните повреди. В регистъра на малолетните и непълнолетни престъпници фигурират още грабеж и различни видове кражби, включително взломни и кражба на автомобили. Сред преминалите през детска педагогическа стая миналата година има и две лица, опитали да извършат убийство, както и едно, отнело човешки живот. То е момче, на възраст между 14 и 17 години, от област Пловдив.
На колко от тези деца са наложени възпитателни мерки?
За последната година - на малко над 5 хиляди. Момчетата отново преобладават, като непълнолетните са двойно повече от малолетните.
Какво всъщност представляват мерките?
От 7200 наложени мерки, близо половината са „предупреждение”. Над 1000 са „поставяне под надзор от страна на обществен възпитател”. Приблизително толкова са и поставените под надзор, само че от родител. Следващите две сред най-разпространените по вид мерки са задължаване за участие в консултации и обучения и полагане на общественополезен труд.
Освен казаното дотук, тези деца могат да бъдат задължени да се извинят на пострадалия, да отстранят със свой труд причинена щета, да им бъде забранено да се срещат с определени лица или да посещават определени места, да напускат адреса си или да бъдат настанени в интернат.
През последните няколко години тенденцията е към намалявяне на броя им, с малки изключения. За 2023-а осъдените непълнолетни са 748, като 95% от тях са били момчета.
Последвайте ни