Националният рекордьор постигна 8.20 метра още във втория си опит и ще се бори за медал във финала

Българският национал Божидар Саръбоюков се класира за финала в скока на дължина на Европейското първенство по лека атлетика в Бирмингам.

Континенталният шампион в зала от Апелдоорн 2025 покри квалификационния норматив още във втория си опит. Саръбоюков постигна 8.20 метра при попътен вятър от 2.6 м/сек, което му осигури място сред финалистите. В първия си опит той записа 8.02 метра при вятър от -0.3 м/сек.

Божидар Саръбоюков постави нов национален рекорд в скока на дължина на открито в Пловдив

"Със сигурност се чувствам по-спокоен и по-освободен. Това беше по-трудно за мен, може би. Всеки спортист, който каже, че му е било лесно в квалификацията, е излъгал. Независимо дали си сред фаворитите, защото квалификацията е много по-трудна. Първо, започваш с това, че имаш само три опита. Напрежението е голямо. Конкуренцията е много жестока. Но трудното мина. Сега вече е време да се забавляваме, както винаги казвам", заяви националът след състезанието. 

Той сподели, че на стадиона в Бирмингам условията му допадат. "Между другото, в неделя, когато дойдох на стадиона, си казах, че не е моята атмосфера. Така не ми хареса, не си представях стадиона по този начин. Но пък сега, когато го видиш с публика, е малко по-различно, защото тя  е доста близо до нас. Това е едно от любимите ми неща. Пистата смятам, че също е добра", сподели той. 

За мен финалът винаги е една голяма психика. Най-добрият, който издържи психически, побеждава. Защото виждаме, че всички са много подготвени, всички са готови за много големи резултати. Но тримата най-добри психически ще вземат медалите“, заяви Саръбоюков.

На Европейското първенство в Рим през 2024 г. българинът завърши на шесто място. През настоящия сезон обаче демонстрира отлична форма, като записа призови класирания в турнири от Диамантената лига.

Сега той ще има възможност да атакува медалите в Бирмингам и да затвърди позицията си сред най-силните млади състезатели.

Финалът в дисциплината ще се проведе във вторник от 22:16 часа.

Редактор: Иван Иванов
Източник: Ина Кръстева, БТА

Добави ни в предпочитани източници в Google
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking