Кипър търси вариант за финансова помощ и от Русия, която има сериозни бизнес интереси в островната държава
Ново предложение по антикризисната програма за изправения пред фалит Кипър ще бъде обсъждано на извънредно заседание на местния парламент тази вечер.
Предложението е изготвено от тройката международни кредитори, чийто експерти проведоха серия от спешни консултации с кипърския политически елит.
Прилагането на „план Б” за спасяване на кипърската банкова система стана наложително, след като депутатите отхвърлиха категорично първоначалната идея за еднократен данък върху всички вложения. Проблемът е, че на практика все още няма изготвен „план Б”. Сигурно е, че кипърските банки и борса ще останат затворени поне до четвъртък, за да не се стигне до масово теглене на пари от притеснени клиенти.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле предупреди, че банките може въобще да не отворят врати, ако Кипър не се договори за спасителен заем. От своя страна канцлерът Ангела Меркел коментира, че ситуацията не е никак приятна, но тя уважава решението на кипърските депутати. Меркел е категорична, че банковата система в Кипър не е състоятелна и това трябва да се промени.
„Очакваме всякакви предложения от страна на Кипър. Германия иска намиране на изход. Кипър е наш партньор в Еврозоната и ние сме длъжни да намерим изход от кризата с общи усилия”, допълни германският канцлер.
Кипър търси вариант за финансова помощ и от Русия, която има сериозни бизнес интереси в островната държава. Никозия отправи предложение да получи заем в размер на 5 до 10 милиарда евро с годишна лихва до 3 процента, както и придобиване на акции или участие на Русия в усилията за рекапитализация на Народната или на Кипърската банка.
В замяна кипърското правителство ще предостави възможност на руска компания да участва в част от добива на газовото находище в кипърската икономическа зона. В момента кипърският финансов министър Михалис Сарис е в Москва за разговори с руския си колега. Предстои и среща на ниво президенти.