Банковата система на страната е пред колапс

Парламентът в Кипър все още не е гласувал антикризисните финансови мерки, които предложи правителството. Банковата система на страната е пред колапс, а външните кредитори искат ясен план за действие преди да отпуснат заем. 

 

Редицата срещи между финансови експерти и политици засега не дават резултат. Разгневени банкови служители се събраха на митинг в Никозия. Стигна се и до сблъсъци с полицията.

 

Въпреки изключително лошото време служители на две от затворените банки в Кипър се събраха на протест и се опитаха да нахлуят в парламента. С викове "Престъпници" работниците пробваха да пробият полицейската блокада, но бяха разпръснати със сила.

 

Цяла седмица банките са затворени и работещите в тях нямат яснота за бъдещето си. Политиците в Кипър все още се опитват да намерят начин да съберат близо 6 милиарда евро - нещо, което международните кредитори поставят като условие, за да рефинансират банковата система на страната. Така нареченият "план Б” все още не е налице, след като първоначалното предложение на кредиторите беше решително отхвърлено от парламента. 

 

Опитите да се набавят средства от Русия също пропаднаха. Москва обяви, че няма интерес към дял от все още неразработените газови находища на Кипър. 

 

Президентът Анастасиадис се срещна по-рано днес със представители на тройката - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд в търсене на нов вариант за отпускане на заем. След срещата конкретен резултат не беше обявен.

 

В същото време водещите банкери в страната призоваха политиците да се върнат към вариант, предложен от Тройката в началото, а имено - еднократна такса върху банковите депозити

 

„Европейската централна банка ще отреже помощта ако не представим решение. А най-доброто решение си остава налога върху депозитите. Когато Германия и цялата Еврозона ни казва, че банковия сектор трябва да влезе в правия път, очевидно се Банковата система на страната е пред колапс. Другият вариант е излизане от Еврозоната, но какво ще стане след това? Руснаците няма да държат парите си тук независимо от условията”, коментира икономистът Янис Тиркидес.