Близки на пасажерите искат да ги използват за независимо разследване

Данни от комуникацията между сателитите и изчезналия самолет на Малайзийските авиолинии бяха разпространени повече от два месеца, след като близките на пасажерите от полет MH370 ги поискаха. Документът, който обхваща близо 50 страници, съдържа хиляди записи от съобщенията между пътническия авиолайнер и комуникационната система на британската компания „Инмарсат”, съобщи CNN.

 

Информацията не е в пълен обем, а по-скоро пригодено за преглед обобщение, поясняват съставителите на документа. До публикуването й се стигна, след като недоволни от официалното обяснение за съдбата на самолета роднини на пътниците, поискаха данните, за да ги предоставят за независимо разследване. Вече се появиха обаче първите подозрения защо записите са били редактирани.

 

В продължение на седмици сателитният оператор настояваше, че няма право да ги публикува, като отправяше въпроса към малайзийските власти, които издирват изчезналия при полет между Куала Лумпур и Пекин на 8 март самолет. Миналата седмица двете страни обявиха, че ще разпространят комуникационните логове. Излъчваните между машината и сателитите сигнали бяха част от още по-голям обем данни, използвани от разследващите за установяване на координатите на пътническия „Бойнг 777”, който изчезна с 239 души на борда.

 

Оказа се, че обменът на съобщения между летателния апарат и сателитите е продължил около шест часа след изчезването му от радарите. Използвайки записите и след допълнителни изчисления експертите заключиха, че полетът е приключил в отдалечен район на южния Индийски океан.

 

Въпреки това месеци на усилия за откриването на самолета не се увенчаха с успех и издирващите го още не са сигурни къде може да се намират останките му. Анализатори смятат, че публикуваните данни могат да опровергаят някои теории, обясняващи мистерията, но и да подхранят нови.

 

Близките на хората от самолета, учени и журналисти критикуват все повече властите за липсата на обяснение, защо издирването се фокусира именно в южната част на Индийския океан.