Снимка: архив БГНЕС
Около тази позиция са се обединили участниците в състоялата се днес в БСК среща
Действащото законодателство не е пречка за разрешаване на кризата около КТБ, но е налице отказ от страна на БНБ да приложи закона. Около тази позиция са се обединили участниците в състоялата се днес в БСК среща между членовете на Експертния консултативен съвет /ЕКС/ по проблемите на КТБ с омбудсмана на България Константин Пенчев, съобщиха от камарата, цитирани от БТА.
Участниците в срещата са се обявили против въвеждането на извънредно законодателство, но не са отрекли необходимостта от нормативни промени в посока към изграждане на ефективни механизми за публичен контрол върху действията на БНБ, тъй като в момента според тях е налице свръхавтономност на Централната банка.
Председателят на БСК Сашо Дончев е призовал за спешно свикване на Консултативния съвет по финансова стабилност, включващ ръководителите на БНБ, КФН и МФ, съгласно Закона за Комисията за финансов надзор /КФН/. Това е една от възможноститеза поставяне на действията на БНБ под определен обществен и институционален надзор.
Членовете на ЕКС са информирали националния омбудсман, че двукратно в писмен вид са искали среща с ръководството на БНБ, но предложението им за съдействие и експертиза за решаване на казуса "КТБ" е било отхвърлено без аргумент.
По отношение на механизмите за разрешаване на проблема "КТБ" участниците в срещата са били единодушни, че са против използването на публични средства за тази цел. Държавна интервенция е допустима, но не под формата на безвъзмездно финансиране, а чрез други финансови инструменти.
Пенчев е припомнил, че поставянето на банка под особен надзор не означава единствено затварянето й "под ключ" за шест месеца, а Законът за кредитните институции предвижда широк набор от механизми за оздравяване на банката. Националният омбудсман е изразил категорична готовност да съдейства за недопускането на умишлено провокирана финансова криза в страната.