Запазваме солидарния модел, но даваме и право на избор, обясни финансовият министър

"Голяма част от дебата за пенсионните фондове беше защо се прави бързо. Едни отлагани реформи могат да се направят бързо или изобщо да не се направят. Не можахме да получим аргумент против правото на избор.” 

 

Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в предаването "Годината” по Дарик радио. Той допълни, че „очевидно някой се е опитал да наложи пропагандата с национализацията” и поясни, че хората трябва специално да отидат и да заявят, ако искат да се осигуряват в НОИ. 

 

Хората, които искат да напуснат фондовете, трябва да проявят активност, а не обратното – беше категоричен министър Горанов. Той обясни, че само лицата, родени след 1959 г., които за първи път започват да се осигуряват, ще имат една година, за да изберат универсален пенсионен фонд. 

 

"Ако се прецени, че това не е най-удачното решение, лесно ще го преформатираме”, заяви още министърът на финансите.

 

Финансовият министър увери, че ако има увеличен интерес към прехвърляне на средствата в НОИ, това ще окаже известен ликвиден натиск към фондовете, но „няма да позволим пенсионните фондове да загубят активите си заради това решение”. 

 

Тези пари не са нужни на НОИ или поне докато лицата не се пенсионират, уточни Горанов и обясни, че ако сегашният шестмесечен срок се окаже недостатъчен, ще се направи такова предложение, че инвестираните средства по различна степен на ликвидност във фондовете да не бъдат застрашени. 

 

"Нека фондовете обяснят на хората защо трябва да останат при тях”, допълни Владислав Горанов.

 

Министърът на финансите изтъкна, че съществуващият модел на пенсионно осигуряване предвижда тези, които работят сега, да плащат пенсиите на тези, които са работили вчера, и обясни, че не може този договор да бъде нарушен отведнъж и солидарността в обществото да бъде премахната напълно. Затова е взето решение да се предлага избор, но и солидарност. 

 

Владислав Горанов определи Бюджет 2015 като "възможният бюджет". В заключение той заяви, че преходът и реформите в страната ни не са се случили както трябва и затова целта през 2015-а е нещата да се случат по нормален начин – като осмислени реформи.