Франция започна дебат за бъдещите мерки за сигурност

 

 

Рекорд за "Шарли Ебдо"! Първият брой на изданието след атаките излезе в тримилионен тираж и се разграби за броени часове. Наложи се и 2 милиона допълнителен печат. Съгласни или не с възгледите на сатиричното издание, множество граждани се наредиха на опашки, за да си купят така наречения "брой на оцелелите". Те искаха да покажат солидарността си с „Шарли Ебдо”. 

 

 

Със силни емоции започна денят за оцелелите от "Шарли Ебдо". Също като Мохамед на корицата, карикатуристът Ренал Люзие не сдържа сълзите си. 

Още по темата

 

Имаше нещо повече от идеята да нарисувам Мохамед с надписа „Аз съм Шарли”. Гледах го и той плачеше… Добавих отгоре думите „Всичко е простено” и се разплаках. Така се получи първата страница, най-сетне я намерихме. Това беше нашата първа страница, не тази, която светът искаше да направим. Това не беше първата страница, която терористите искаха да направим, защото в нея няма терористи. Има просто един човек, който плаче, едно човече, което плаче… Това е Мохамед. Съжалявам, че отново го нарисувахме”, заяви Люзие - "Люз", карикатурист в "Шарли ебдо".

 

Поредната карикатура на пророка Мохамед не предизвика остри реакции сред френските мюсюлмани. Но някои все пак предпочитат святото да остане свято.

 

За българските карикатурсити издаването на този брой на "Шарли Ебдо" олицетворява свободата, но и борбата за нея. Посланието на корицата му обаче не е войнствено, смята Христо Комарницки.

 

Аз не намирам нищо оскърбително в нея. Нито към ислямската религия, нито към когото и да било. Тя е един призив за помирение, по-скоро. Една отронена сълза виждам”, заяви Комарницки, като обаче сподели, че очаква тежки времена. 


Въпреки това, един от най-известните ни карикатуристи вярва, че винаги ще има карикатуристи и сатирици, защото те са неизменна част от човешката култура и цивилизация. 

 

В момента мерките за сигурност във френската столица са засилени. Навсякъде има полиция и войници с автомати. Това не е необичайна гледка, тъй като страната е под терористична заплаха от години.

 

Междувременно фразата „Аз съм Шарли” беше изместена от фразата „Какво правим”. Не е ясно дали французите ще се съгласят да изгубят част от свободите си в името на сигурността. Ще позволят ли телефоните им да бъдат по-лесно подслушвани и дали властите ще се сдобият с правото да следят разговорите на интернет потребителите? Дебатът тече. 

 

 


Репортер: Румяна Угърчинска