Автомобилът беше дарен на Военно-историческия музей в София
Бившият министър на външните работи (2001-2005) и основател на Атлантическото движение в България Соломон Паси дари своя прочут "Трабант" на Военно-историческия музей в София.
"Трабант"-ът с номер „НАТО 2004“ - годината в която страната ни стана член на Алианса, се прочу в началото на прехода. С него Паси „отвлече“ тогавашния генерален секретар на НАТО Манфред Вьорнер. В автомобила са се возили още двама ръководители на най-силния военно-политически блок в света - сър Джордж Робъртсън и Яп де Хоп Схефер, както и папа Йоан Павел Втори по време на своята визита у нас през 2002 г.
Събитието по представянето на новия музеен експонат беше уважено от бившия премиер Симеон Сакскобургготски, временно изпълняващият длъжността посланик на САЩ у нас Родерик Мур, посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан, бившият председател на НС проф. Огнян Герджиков, екс-министъра на отбраната Николай Свинаров.
„Трабант"-ът не е само някакъв анекдот, а символ на пътя, който България е извървяла за присъединяването си към НАТО и ЕС”, коментира френският посланик.
Родерик Мур пък разказа своите спомени за първите си срещи с Паси през 1991 г. и създаването на Атлантическия клуб в България.
„Когато дойдох за първи път в България през 1989 г. имаше много автомобили като този. 10 години по-късно при втория ми мандат във вашата страна те вече бяха намалели значително и имаше вече много западни коли. 25 години по-късно единственият "Трабант", който виждам, е в музея… Имам много живи спомени от този автомобил, но сега съм щастлив, защото тази потенциална заплаха за софийските улици вече е на сигурно място“, каза с усмивка ръководителят на американската мисия в София.
Соломон Паси определи своя автомобил, произведен в несъществуващата вече ГДР, като безобиден символ на идеята за присъединяването ни към НАТО. Преди да връчи ключовете на директора на музея той поиска разрешение от своята майка, защото както сам призна, е бил само шофьор на колата, но не и неин собственик.
Видео: БГНЕС