Снимка:Shutterstock
Възможно е те да се използват в генетични експерименти за хибрид между мамут и слон
Руски биолози и генетици откриха в Якутия кожа и някои други останки на мамути, които може да се използват в генетични експерименти за създаването на хибрид между мамут и слон. Според съобщение на Северо-Източния федерален университета откритието е направено по време на експедиция по долното течение на река Яна в етническата република Якутия (също Саха), която по територия е най-големият субект на Руската федерация, а най-северната й част се намира в Полярния пояс.
"Ляховските острови са смятани за център на мамонтовия континент", поясни ръководителят на експедицията от палеонтолози, биолози и генетици Семьон Григориев, директор на Музея на мамонта в Якутск.
"Тук е най-голямата в света концентрация на останки от мамути", добави Семьон Григориев, цитиран от РИА "Новости" и БГНЕС.
За един месец разкопки в архипелага учените открили 6 останки на мамути, включително уникален образец на кожа, която може да стане изходен материал за експерименти по присаждане на ДНК на мамонти в клетки на слонове, изчистени от генетичен материал.
Руските палеонтолози открили и останки на мамут джудже, което е било високо не повече от 2 метра. По думите на Григориев сега якутските палеонтолози се опитват да разберат дали джуджето е било аномалия или е било представител на особена популация сред тези животни.