Вече е разкрит целият акропол на скалния град

Край на археологическото лято на Перперикон. Вече е разкрит целият акропол на скалния град. А на откритата тази година раннохристиянска базилика днес беше отслужен водосвет.

По темата

15 века след построяването си епископската катедрала на Перперикон днес отново посрещна вярващи и духовник. Базиликата е претърпяла няколко трансформации до 14 век, когато е престанала да съществува. А вярата през това време е все по-слаба.

"Никой средновековен човек не е съмнявал и не си е създавал хамлетовския въпрос съществува ли или не съществува. За него е било ясно, че съществува. Тогава вярата е била силна, бил е силен религиозният живот, с това е бил силен и моралът. Докато съвременният човек е заливан с много информация, която е преди всичко лъжлива и измамна", казва отец Боян Саръев.

След финала на разкопките вече е ясно, че базиликата е в топ 3 на най-големите в България. Тя е дълга 34 метра и е била трикорабна. Започва с атриум - двор, в който най-напред влизат вярващите. Според археолозите не е изключено Перперикон да е бил център на една от римските епархии през 5-6 век.

Това лято окончателно е разкрит и акрополът на скалния град. Така за туристите вече е възможно да обикалят между някогашните сгради по автентичните улици. А местните хора не са и предполагали какъв огромен комплекс крие планината.

Само през последните почивни дни през Перперикон са минали хиляди туристи. А здогодина към това, което може да се види днес археолозите очакват да добавят цел нов кватрал.

Репортер: Димитър Иванов

Редактор: