Празничните дни за коледните празници са 24, 25 и 26 декември, а 27 е неприсъствен
27 декември 2017 г. е неприсъствен ден, съобщиха от Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда". Оттам припомнят, че според Кодекса на труда, „когато официалните празници по ал. 1, с изключение на великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени”.
Колко ще ни струват предстоящите празници? (ВИДЕО)
Празничните дни за коледните празници са 24, 25 и 26 декември. А 27 декември е неприсъствен, поради факта, че 24-ти съвпада с почивен ден – неделя. За празничен ден във връзка с новогодишните празници е обявен само 1 януари, който е понеделник.
При работа на 27 декември заплащането е като в почивен ден. Размерът, с който трябва да бъде увеличено дневното възнаграждение, зависи от начина на отчитане на работното време – подневно или сумирано, както и дали човекът работи на ненормиран работен ден.
Във всички случаи – независимо от начина на отчитане на работното време, трудът, положен на официален празник, се заплаща с минимум 100% увеличение. Самият начин на отчитане на работното време – подневно или сумирано, както и дали служителят работи на ненормиран работен ден, имат значение при заплащането на извънредния труд, положен в празнични и почивни дни.
Дълга почивка по Коледа, а кога ще почиваме през 2018-а?
Ако работното време се отчита подневно или човек работи на ненормиран работен ден, положеният труд в празнични дни винаги е извънреден и също се заплаща със 100% увеличение. Така работникът или служителят трябва да получи увеличение на дневната си надница в четворен размер – удвоен размер на трудовото възнаграждение за работа на официален празник и удвоен размер за положения извънреден труд. Работата за тези хора в почивни дни, в случая и на неприсъствения 27 декември, също е извънреден труд. В този случай обаче надницата се увеличава с минимум 75% - само за положения извънреден труд.
При сумирано отчитане на работното време извънредният труд се изплаща с 50% увеличение, но едва в края на периода, ако бъде отчетено полагането му. В този смисъл самото полагане на труд в празничен и почивен ден не означава непременно полагане на извънреден труд и съответно той не се заплаща с увеличение.
За работа в дните на официални празници работниците и служителите, за които е въведено сумирано изчисляване на работното време, имат право да получат не по-малко от удвоения размер на трудовото си възнаграждение, т.е. не по-малко от две надници. При полагане на труд по график при въведено сумирано изчисляване на работното време на неприсъствения 27 декември, законът не предвижда увеличение на възнаграждението.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: