Дарик радио избра протестиращите майки за политик на 2018 г.

Дарик радио избра за политик на 2018 г. протестиращите майки, заради извоюваната от тях промяна в политиката на държавата спрямо хората с увреждания и конкретно на децата с увреждания. Протестиращите майки бяха смели и безкомпромисни пред хората с власт. Техните осем национални протеста за три години и 189-те дни през 2018 г. на палаткови лагери в София и други градове доведоха до приемането на новите закони за хората с увреждания и личната помощ.

Протестиращите майки определиха съдържанието на законите и сроковете за разглеждането им. Те повлияха и на състава на правителството - принудиха вицепремиера Валери Симеонов да подаде оставка заради изказването му, че са „кресливи жени“ с „уж болни деца“, а премиерът Бойко Борисов по тяхно искане върна като министър на труда и социалната политика подалия оставка Бисер Петков.

Сред първите номинации за Политик на годината бяха още Корнелия Нинова, Мая Манолова, Румен Радев и Томислав Дончев. Общо номинациите за Политик на годината бяха 26.
 
Дарик радио посочва за Политик на годината хора, които значително са повлияли на политиката и историята в България през годината. Това става след номинации от слушатели, други медии, както и досегашни Политици на годината.

Българското председателство на Съвета на ЕС е „Събитието на годината“. То беше избрано като емблематично за страната ни през 2018 година от българите, гласували за номинациите на Дарик радио. Победителят, определен от гражданския вот, беше обявен в предаването „Годината“ с водещ Кирил Вълчев в 12 часа днес.  Наградата получи министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова, която през последната година ръководи подготовката и провеждането на най-голямото конгресно събитие у нас, което страната ни пое 6 месеца по-рано заради Brexit. 



Всяка година медията обобщава най-важните събития в обществено-политическия живот и предлага номинациите за гласуване. Тази година, за 23-ти пореден път, гражданите трябваше да изберат най-значимото събитие сред пет предложения, другите от които са: трагедията край Своге, последният връх на Боян Петров и загубата на един от най-успешните ни алпинисти, протестите на майките на деца с увреждания „Системата ни убива“ и отказа на държавата ни да подпише Истанбулската конвенция. 

„Наградата, която получаваме днес, е едно огромно признание. Председателството е повече от събитие. Бих го нарекла паметен момент в съвременната история, който ни отличи като отговорен и пълноправен член на ЕС и това вече не са думи, лишени от съдържание, ние ги изпълнихме със смисъл“, каза министър Лиляна Павлова в студиото при получаването на признанието. Тя допълни, че през тази година страната ни беше столицата на Европа и през тези месеци показахме, че българският глас трябва и може да бъде уважаван, а българските теми и предложения, пример за който е приоритета Западни Балкани, бяха поставени високо в дневния ред на ЕС. 

„Председателството беше каузата, която ни обедини“, категорична беше министър Павлова. Според нея въпреки политическото говорене, дори и опозицията признава, че това беше успешно за страната ни и изигра своята роля за това да се представим добре.  

Думата на 2018 г. за нея е „Председателство“.  Думата на 2019 година - „мир“, защото все повече са конфликтните точки и дестабилизацията в света и трябва да го пазим повече от всякога. 

Източник: Дарик радио

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни.  За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

 
Редактор: