Снимка: kmeta.bg
"Избрахме път, насочен към бъдещето", каза проф. д-р Димитър Димитров
Какви са уроците и поуките, които образователната система може да вземе от пандемията от COVID-19, как учебното съдържание се трансформира в дигитално, какви са предизвикателствата пред новата учебна година - kmeta.bg разговаря с проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС.
Новата реалност в образованието с всички плюсове, открити недостатъци и как системата да работи като добре смазана машина ще са темите на конференцията "Образование от А до #. Иновативното училище", което ще събере на една маса директори на училища, ректори на университети, представители на европейските и българските институции, както и бизнеса, който предлага технологични решения. Форумът е на 17 юли в София Тех Парк, като дискусията ще бъде излъчвана и на живо през фейсбук страниците на организаторите. "Образование от А до #. Иновативното училище" е инициатива на Economic.bg, NOVA, Dir.bg и Kmeta.bg.
"Извънредното положение и пандемията с коронавируса ни изправиха пред ситуация, с която досега не сме се срещали, и то в годината на 100-годишния юбилей на УНСС. Ние избрахме път, насочен към бъдещето". Това каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров за онлайн обучението във висшето учебно заведение.
"Още от началото на извънредното положение обсъдихме този въпрос и на базата на нашите прогнози решихме да се разработи високотехнологично решение за онлайн прием на кандидат-студенти", добави ректорът. Той каза, че в момента има и други решения на базата на видеоконферентна връзка, но те не са толкова надеждни и сигурни.
"Има два проблема, които са особено видими при кандидатстудентските изпити - единият е въпросът за идентификацията на кандидат-студентите и той е свързан със сигурността на провеждането на изпита, а вторият - надеждността на системата за изпитване", уточни проф. Димитров.
По думите му чрез разработената от IT специалисти иновативна система, която използва лицево разпознаване, изкуствен интелект и дублиране на връзката по няколко канала със специално създадени сървъри, както и комуникация в реално време с държавни структури за лични документи, са решили тези два проблема. Това дало възможност безпроблемно да се осъществят процесите на онлайн кандидатстване и на онлайн кандидатстудентски изпити. „Бойното кръщение“ на системата било по време на предварителните онлайн приемни изпити в края на юни, на които се явиха близо 1300 кандидат-студенти. "В същото време запазихме и традиционните приемни изпити, за да сме максимално гъвкави в бързо променящата се обстановка", добави проф. Димитров.
"УНСС е водещ университет в електронизацията, има инвестиции през последните години точно в такива способности и инфраструктура - електронни студентски книжки, електронни главни книги, електронно подписване на изпитните протоколи, създаване на електронна платформа за обучение. Именно този потенциал, съчетан с професионализма и ентусиазма на академичната колегия и особено на студентите, ни даде възможност безпроблемно само за 48 часа да преминем към обучение на нашите близо 20 000 студенти в електронната платформа Тeams", каза още проф. Димитров. Според него оценката за онлайн обучението са я дали студентите. В наскоро проведеното второ социологическо изследване с 2820 студенти (в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“ от всички професионални направления) по скалата от 1 до 7 оценката е 5,54.
"Радвам се, че личното ми мнение е сходно с мненията на студентите – онлайн обучението трябва да се развива, но не бива да измества академичната традиция за личен контакт между преподавател и студенти. През този първи онлайн семестър в УНСС способностите на преподавателите да преподават, а на студентите – да учат – бяха подложени на необичайно изпитание. Справихме се успешно, сега е важно да оценим постигнатото и да продължим напред", допълни ректорът.
Той каза още, че има опция студентите да бъдат изпитвани онлайн, защото много от преподавателите са адаптирали своите изисквания към електронното обучение, набляга се повече на курсови работи, казуси, презентации, базирани на видеоконферентна връзка и споделени документи, защото системата позволява това. Разбира се, остават в сила и традиционните начини за изпитване чрез тестове, които също са в рамките на възможностите на електронната система, обобщи ректорът на УНСС.
Редактор: Маргарита Стоянчева