Снимка: БГНЕС
Празникът е посветен на дома и семейството се събира заедно на вечеря
Днес празнуваме Бъдни вечер! Това е денят преди Рождество Христово. Според библейското предание на Бъдни вечер завършват родилните мъки на Дева Мария, които са започнали на Игнажден. Празникът е посветен на дома и семейството се събира заедно на вечеря, за да дочака заедно раждането на Божия син. На Бъдни вечер приключват и четиридесетдневните коледни пости.
Патриарх Неофит: Денят на Христовото Рождество е ден на светлина, радост и надежда (ВИДЕО+СНИМКИ)
Патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски” се изпълни с камбанен звън още рано сутринта. Стотици вярващи се стекоха към храма. Едни се молеха за здраве. Други за смирение. Всеки с вяра в сърцето, че молитвите ще бъдат чути.
В следобедните часове стотици се събраха за да чуят и празничното богослужение на патриарх Неофит.
„Още повече сега имаме основание да се обръщаме с молитва, за да помогне Господ на болните, да помогне на лекарите, които се трудят, да помогне другите да се съхраняват, да ни съхрани от душевни страдания“, каза негово високопреосвещество Гавриил - Ловчански митрополит на Българската православна църква.
И все пак,въпреки вярата, молитвите преминаха при спазване направилата срещу вируса - на дистанция и с маски.
По традиция на трапезата ястията задължително трябва да са постни и да бъдат нечетен брой - 7 колкото са дните на седмицата или 9 колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сарми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Все повече хора поръчват храна за Бъдни вечер от ресторант
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. На вечеря стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Пролетни температури ден преди Бъдни вечер
Преди да се седне на масата вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се преливала в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание.
Репортери: Ивелина Драгнева, Антон Чавдаров
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.