На този фон управляващи и опозиция продължават да спорят както за спирането на руския газ, така и за алтернативи на доставки

Вицепремиерът Асен Василев и министърът на енергетиката Александър Николов се очаква да пристигнат в Брюксел за срещи в Европейската комисия. Посещението е свързано с решението на "Газпром" да спре доставките на газ за България. Василев ще разговаря със заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс. 

Председателят на комисията Урсула фон дер Лайен заяви в сряда, че  решението на Москва е изнудване и провокация от страна на Кремъл, а плащането в рубли противoречи на европейските санкции.

Добрев: България няма да остане без газ

На този фон управляващи и опозиция продължават да спорят както за спирането на руския газ, така и за алтернативи на доставки.

Това, че България няма да остане без газ е сигурно, но цената ще бъде драстично по-висока, смятат от опозицията.

„Ще вземем и от Румъния, и от Гърция, големите количества са от Гърция. Голяма част от този газ ще бъде отново руски, но ще платим около 30 процента повече за газ. Затова се правят на ястреби, ще плащаме повече”, заяви Делян Добрев.

Според бившия енергиен министър вкарването на посредници ще бръкне в джоба както на бизнеса, така и на крайните потребители. „Над 100 милиона лева ще плащаме всички българи от днес. Тази цена на газа ще влезе в сметките на всеки един от нас. Аз се обзалагам, че след месец-два най-евтиният хляб ще бъде 2 лв., метанът 4,50 лв.”, каза още той.

„Още като започнаха опитите да бъде сменен шефът на „Булгаргаз”, това беше целта да се прекрати договора с „Газпром”, да има посредници и да се плаща 100 милиона на месец”, каза Добрев.

Ангов: Няма грешка при плащането за газа, просто бяхме първите, които се издължиха

От „Продължаваме Промяната” определиха твърденията на ГЕРБ като внушения. „Ако имаше далавари, те щяха да са видни. Това е борса, борсата е най-прозрачното място за продажби. Там цените всички ги виждат и на всички е ясно”, заяви Николай Ангов.

„Нашата калкулация показва, че можем да имаме до 20 процента увеличение без нарушаване на доставчиците. Тях сме ги подсигурили”, добави той.

Страната ни трябва отдавна да е подготвена за подобен сценарии, защото криза на газовия пазар има още от 2021 година смятат експерти.

„В екстремни ситуации се предприемат екстремни действия и ако те бъдат юридически обосновани, в което съм убеден, тогава трябва да се действа”, посочи Трайчо Трайков.

Какви са възможностите за снабдяване с газ след спрените доставки от Русия

„Ако сме готови с всички девердсификации и договори - защо тази стъпка не беше направена по-рано, а чакахме да спре кранчето и да кажем, че ние всъщност сме готови”, коментира Калоян Стайков.

„България е много малък потребител на газ в сравнение с останалите страни в Европа, така че ако някой има желание да помогне, може да помогне, обаче ако същият филм се разиграе с някой по-голям потребител на газ, тогава ще имаме гигантски проблем, защото газът няма да стигне до нас”, смята Боян Рашев.

Страната ни да започне проучвания и за собствен добив също е алтернативен вариант за вбъдеще смятат енергийни експерти.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.