Три от шестте реактора работеха, когато през 2011 г. мощно подводно земетресение предизвика опустошително цунами

Съдът в Токио постанови бившите ръководители на оператора на атомната електроцентрала "Фукушима", която стана причина за аварията през 2011 г., да платят обезщетение в размер на около 13 трилиона йени (94,8 млрд. долара), съобщиха местни медии.

Четирима бивши шефове на Tokyo Electric Power Company (TEPCO) бяха осъдени да платят обезщетенията по заведено от акционери дело във връзка с ядрената катастрофа, предизвикана от мощно цунами.

Ищците излязоха от съда в Токио с плакати с надписи "акционерите печелят" и "отговорността е призната".

Хироюки Кавай, адвокат, представляващ акционерите, заяви при завеждането на делото, че висшите мениджъри в TEPCO трябва да бъдат накарани да платят.

"Трябва да бъдат отправени предупреждения, че ако вземете грешни решения или направите нещо нередно, трябва да компенсирате със собствените си пари", каза той на пресконференция през 2012 г.

"Може да се наложи да продадете къщата си. Може да се наложи да прекарате пенсионните си години в мизерия. В Япония нищо не може да бъде решено и не може да бъде постигнат напредък, ако не бъде поета лична отговорност."

1.1 млн. домакинства в Япония може да останат без ток

Акционерите твърдят, че бедствието е можело да бъде предотвратено, ако шефовете на TEPCO са се вслушали в експертните проучвания и са предприели превантивни мерки, като например поставяне на авариен източник на енергия на по-високо място.

Но длъжностните лица твърдяха, че представените им изследвания не са били достоверни и рисковете не са могли да бъдат предвидени.

В изявление на TEPCO компанията заяви: "Отново изразяваме искрените си извинения към хората във Фукушима и към обществото като цяло за това, че причинихме неприятности и тревоги."

Но тя отказа да коментира решението, включително дали ще има обжалване.

Три от шестте реактора на атомната електроцентрала "Фукушима-1" работеха, когато на 11 март 2011 г. мощно подводно земетресение предизвика опустошително цунами.

Те се разтопиха, след като охладителните им системи отказаха, а вълните заляха резервните генератори.

Аварията беше най-тежката ядрена катастрофа след Чернобил и предизвика обявяването на зона за евакуация около централата.

Япония отбелязва 11 години от ядрената катастрофа във Фукушима (СНИМКИ)

На десетки хиляди жители в района на централата във Фукушима беше наредено да се евакуират от домовете си.

Около 12 % от района на Фукушима бяха обявени за опасни, но сега забранените за преминаване зони обхващат около 2 %, въпреки че населението в много градове остава далеч по-малко от преди.

TEPCO е преследвана в съдилищата от оцелели от бедствието, както и от акционери, а тази година шестима ищци заведоха дело срещу фирмата заради твърдения, че са развили рак на щитовидната жлеза поради излагане на радиация.

През 2019 г. съдът оправда трима бивши служители на TEPCO в единствения наказателен процес, свързан с бедствието.

Те бяха заплашени от до пет години затвор, но според съна не са могли да предвидят мащаба на цунамито, предизвикало бедствието.

Понастоящем TEPCO полага усилия за извеждане на централата от експлоатация, което е скъп и труден процес.

Никой не е загинал по време на самата авария, но в резултат на цунамито са изгубили живота си или са изчезнали 18 500 души. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

 
Редактор: Цветина Петкова
Източник: БГНЕС