От там заявяват, че са съгласни със заключенията относно продължаващите предизвикателства пред съдебната реформа

Прокуратурата излезе с позиция относно констатациите за България в Доклада на Европейската комисия за върховенството на правото в държавите членки на ЕС за 2022 г. От там заявяват, че са съгласни със заключенията относно продължаващите предизвикателства пред съдебната реформа у нас.

Докладът на ЕК: Брюксел иска от България присъди за корупция за висшестоящи

„Българската прокуратура многократно е вземала дейно участие в изработването на необходимата законодателна рамка, която да повиши доверието сред гражданите и бизнеса и подобри ефективността на органите на съдебната власт. Следва да се отбележи обаче, че през последната година отсъства конструктивният подход у представителите на другите власти – изпълнителна и законодателна, което неминуемо оказва влияние върху изпълнението на препоръките от предходните доклади за върховенството на правото. Въпреки това, използваме възможността още веднъж да потвърдим подкрепата на Прокуратурата за осъществяване на необходимите изменения на законодателството, стига същите да са съобразени с основополагащите ценности на Европейския съюз, Конституцията на Република България и трайната практика на Конституционния съд", казват от обвинението.

Петков: Докладът на ЕК показва положителната оценка за свършеното от кабинета

От там допълват, че в рамките на 2 години ПРБ на два пъти е представяла на законодателната власт конкретни експертни предложения за изменение на наказателно-правната уредба.

„На 6 юни 2022 г. Прокуратурата изпрати на вниманието на 47-ото Народно събрание конкретни предложения за изменение на наказателното законодателство, които да подобрят противодействието на редица престъпления, в т.ч. и на престъпленията от омраза, както и такива, насочени срещу лица, управляващи моторни превозни средства под въздействието на наркотични вещества и алкохол", пишат още от Прокуратурата.

Вижте цялата позиция: 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Габриела Павлова
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking