Не е ясно дали лекарството е било внесено от чужбина или е местно производство

Индонезия преустанови продажбата на сиропи и всякакви течни лекарства след смъртта на близо 100 деца, предава Би Би Си.

Съобщава се, че в някои медикаменти са открити съставки, причиняващи остри бъбречни увреждания, вследствие на които тази година са починали 99 деца. Не е ясно дали медикаментите са били внесени от чужбина или са местно производство.

Междувременно здравни служители обявиха, че са регистрирали около 200 случая, при които деца на възраст под 5 години имат остро бъбречно увреждане.  

По-рано този месец Световната здравна организация (СЗО) издаде предупреждение за четири сиропа за кашлица, които бяха свързани със смъртта на почти 70 деца в Гамбия. СЗО установи, че използваните там сиропи - произведени от индийска фармацевтична компания, са съдържали "неприемливи количества" етиленгликол и диетиленгликол. 

Министърът на здравеопазването на Индонезия Буди Гунади Садикин заяви в четвъртък, че същите химически съединения са открити и в някои лекарства, използвани и в неговата страна. Той обаче не уточни в колко от случаите са третирали паценти с токсични медикаменти.

Според индонезийските власти сиропите за кашлица, използвани в Гамбия, не се продават на местния пазар. Епидемиолози обаче предупреждават, че броят на починалите може да е дори по-висок от обявения.

Досега индонезийските власти не са разкрили марките или видовете сиропни лекарства, свързани със смъртта на болните деца.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Станимира Шикова