Изобретението е на Държавния университет на Северна Каролина в САЩ

Румънският професор Михаил Сикитиу от Държавния университет на Северна Каролина в САЩ работи върху нови малки биоботове – механични насекоми с вградени устройства, които могат ще да спасяват десетки хиляди животи в случай на земетресение, съобщи „Плусинфо“.

„Пробвахме и с нощни пеперуди, но при тях е по-сложно, защото могат да вдигат само грам-два. С буболечките е по-лесно, защото те са по-големи и носят 4-5, а понякога и 10 грама, обяснява професорът.

Плъхове с раници ще откриват оцелели при земетресения

Проектът използва предимно хлебарки от Мадагаскар. В този случай насекомото "киборг" е "въоръжено" с мини-електроника и се пуска през руините. На гърба му са поставени миниатюрни, литиево-полимерни батерии, по-малки от нокът, и електронни схеми за комуникация с високоговорител и микрофон с радиопредавател. Така малкото насекомо може, управлявано и направлявано дистанционно, да се промъква през малки пукнатини и да събира ценна информация за нуждите на спасителите.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Калина Петкова
Източник: БГНЕС