Снимка: БГНЕС
То е на база действащото законодателство, обясни премиерът Гълъб Донев
Служебното правителство внася бюджет, разработен на база действащото законодателство. Кабинетът мотивира параметрите в предложения бюджет с поведението на политическите сили в 49-ото Народно събрание. Това съобщи премиерът Гълъб Донев на брифинг в Министерския съвет в петък.
„При ясно заявената липса на парламентарна подкрепа, след проведени предварителни разговори и анализ решихме да внесем Закон за Бюджета на база действащото законодателство. Предложеният законопроект за Бюджет 2023 г. е с дефицит 6,4% от БВП, който в номинално изражение е почти 12 млрд. лева”. Това заяви премиерът Гълъб Донев при представяне на проекта за Бюджет 2023 г.
Служебното правителство и Министерството на финансите е в готовност да съдейства на народните представители за отразяване на всички разумни предложения за ограничаване на бюджетния дефицит, каза Донев.
„За по-нисък дефицит или намалявате разходите, или осигурявате допълнителни доходи”, обясни той. Служебното правителство избра втория вариант, обясни служебният премиер и допълни, че първоначално са подготвили проект на Закон за държавния бюджет за 2023 г. с 3% дефицит, който да отговаря на критериите на Пакта за стабилност и растеж и в него са били заложени повече приходи.
Той каза, че са имали разговори с двете най-големи коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, които не са подкрепили промените в данъчното законодателство, предложени от служебното правителство. Подобни становища имаше и от другите партии, допълни Донев.
„Предложения законопроект е с дефицит 6,4 процента от БВП. Със законопроекта не предлагаме промяна в данъчната политика. Затова е необходимо да бъде изтеглен нов дълг в размер на 13,7 милиарда лева, като в края на годината размерът на дълга ще достигне 46,8 млрд. лева”, подчерта и финансовият министър Росица Велкова.
По думите ѝ приходите имат номинален ръст от 6,1 млрд. лева, а разходите са скочили до 11,8 млрд. лева, което води до допълнително влошаване на дефицита с 5,6 млрд. лева. „Приходите са 35,7 процента за 2023 година”, допълни Велкова.
Според синдикати и работодатели все още дефицит от 3% е възможен, но при определени възможности
По думите на Пламен Димитров – президент на КНСБ: „без промяна на данъчните ставки трудно някакъв бюджет може да бъде вместен в какъвто и да било дефицит. Дори 3%. Така че или промяна на данъчните ставки още сега или това, което предлага финансовото министерство – еднократен данък върху свръхпечалбите, които са генерирани”.
„Ако се усвоят парите от Плана за възстановяване и устойчивост тази година по всички плащания, включително с правенето на реформи за това – 2,9 млрд. Дори само това е достатъчно да покрие 3% бюджетен дефицит, обясни доц. Щерьо Ножаров – икономически съветник в БСК.
Темата предизвика и остри политически коментари. От „Възраждане” определиха заложения дефицит като: „чудовищен и безпрецедентен”. От „Продължаваме промяната” – „Демократична България” също не одобриха предложената сметка.
„За тази година ние очакваме да финишираме с под 3%. Искаме да внесат за да прегледаме перо по перо всичко и да видим фирмите и плащанията”, обясни Искрен Арабаджиев, депутат от ПП-ДБ.
От ИТН вече заявиха, че ако няма редовно правителство няма смисъл от гласуване на бюджет. Останалите парии отказаха коментар.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Весела Веселинова