Снимка: iStock
Данните сочат, че Пекин се справя по-добре от очакваното
През третото тримесечие на годината икономиката на Китай е нараснала по-бързо от очакванията. Потреблението и индустриалната активност през септември също изненадаха с ръст. Това показва, че поредицата от мерки в последно време помага за затвърждаването на колебливото възстановяване, предава Ройтерс.
Бързото отслабване на растежа на втората по големина икономика в света от второто тримесечие насам накара властите да засилят подкрепата си. Публикуваните в сряда данни сочат, че стимулите започват да набират инерция, въпреки че имотната криза и други затруднения продължават да създават рискове за перспективите.
МВФ препоръчва на Китай да промени модела на икономически растеж
Брутният вътрешен продукт е нараснал с 4,9% в периода юли септември спрямо година по-рано, сочат данните на Националното статистическо бюро. Очакванията на анализатори бяха за растеж от 4,4%. Покачването обаче е по-малко в сравнение с нивото от 6,3% през второто тримесечие.
Новината за китайската икономика е изненадваща, защото Поднебесната страда от бремето на отпускането на COVID ограниченията. Най-големият проблем на Китай към момента се крие в имотния сектор, който е пред колапс, след като двете най-големи компании подадоха молби за фалит в САЩ и някои европейски държави. Преди няколко години Китай реши, че трябва да се освободи от зависимостта си от износа и започна огромни инвестиции във вътрешното потребление. Част от тях бяха и инвестициите в имотния сектор. Така се създаде балон, който се взриви в началото на 2022 година и към момента комунистическата партия не е способна да го оправи. Към всичко това трябва да се добави и демографската криза и застаряващото местно население, както и обтегнатите отношения със САЩ и Европа.
Редактор: Маргарита Стоянчева