В студиото на „Здравей, България” с отговори гостува доц. Петя Трифонова
Каква е причината за червеното сияние, което освети небето над България? А възможно ли е човешка намеса да предизвика подобно явление? В студиото на „Здравей, България” с отговори гостува доц. Петя Трифонова от Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките.
„Хипотезата, до която стигнах, проверявайки различни източници, е, че не е възможно единствено човешка намеса да доведе до подобен феномен, каквито спекулации се появиха в публичното пространство. Но това, което мен ме смути, е, че бурята не беше толкова силна, колкото е необходимо да бъде, за да докара Северното сияние чак до географските ширини на България”, посочи експертът.
Директорът на обсерваторията „Рожен”: За нашите ширини сиянието може да бъде само в червен цвят
И добави: „Това ме накара да потърся информация дали нещо друго се е случило или тази буря е с по-специални параметри, за да може да се получи такова явление. Тогава всъщност попаднах на информацията, която научната програма HAARP е обявила на своята страница за 4-7 ноември. Планиран е много голям, сериозен експеримент съвместно с четири американски университета и при него е описано какво и как ще се излъчва, дори хората са били призовани да наблюдават”.
Програмата за високочестотни активни изследвания на полярното сияние, по-популярна като HAARP, е американска научноизследователска програма, занимаваща се с йоносферата. Лабораторията в момента се управлява от университета в Аляска. Тя работи точно с такива неща, посочи Трифонова. По думите ѝ обаче, до сиянието, видяно в България, се е стигнало след комбинация от фактори, не само поради експеримента на учените в САЩ.
„Учените създават високочестотни радиовълни в йоносферата, именно за да предизвикат изкуствено полярни сияния”, коментира Петя Трифонова от БАН. Европа да е далеч от Аляска и експериментът е можел да бъде видян на територия от до 500 километра. В същото време обаче се е появила и магнитна буря, която е не е слаба, но не е и много силна. Ето защо тя подозира комбинация от фактори по едно и също време, довели до красивата гледка през уикенда.
Според Трифонова, червеният цвят е най-необичайното нещо в случая, тъй като полярните сияния обикновено са синьо-зелени. Тя обясни обаче, че цветът на сиянията зависи от височината на взаимодействие на частиците, така че и това не бива да ни притеснява. Ученът категорично заяви, че в случая няма нищо мистериозно или опасно за гражданите.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Маргарита Стоянчева