Снимка: iStock
Новият формат досега беше блокиран от ФИФА и УЕФА
Европейският футбол е на прага на революционни промени. Европейският съд в Люксембург реши, че УЕФА и ФИФА незаконно са блокирали създаването Суперлигата. Тя беше идея на най-големите и известни клубове да организират своя надпревара, извън Шампионската лига. Решението може да доведе до радикална промяна в най-популярната игра в Европа.
Съдът в Люксембург реши, че когато ФИФА и УЕФА са блокирали създаването на Суперлигата, са се възползвали от доминираща позиция. Действията им противоречат на правилата, защитаващи конкуренцията и свободата за предоставяне на услуги.
"Големият състав на Европейския съд реши, че има нарушение на член 102 от Договора за функциониране на Европейския съюз. То съставлява злоупотреба с доминираща позиция на асоциациите, отговарящи за организирането на футбола в глобален и европейски мащаб", заяви Франсоа Билтген, съдия от Европейския съд.
"Лудогорец" се изправя срещу швейцарци в Лига на конференциите
На практика това значи, че УЕФА, която организира Шампионската лига и другите европейски клубни турнири, няма право да забранява на европейските клубове да формират конкурентната Суперлига.
"В "Реал" Мадрид ние посрещаме с огромно задоволство решението на Европейския съд. В следващите дни ще проучим детайлно резолюцията, но аз очаквам поне две заключения със историческо значение. Първото от тях е, че европейският футбол не е и никога повече няма да бъде управляван от монопол", заяви Флорентино Перес, президент на "Реал" Мадрид.
Суперлигата далеч не е приемана еднозначно. Когато беше обявена през 2021 г. срещу нея не реагираха само ФИФА и УЕФА. Фенклубовете на десетки отбори също бяха против. Те не искаха най-големите двадесетина клуба в Европа да се обединят в лига на богатите, затворена за всички клубове, които обучават и тренират играчите, преди те да отидат в суперклубовете. Тогава УЕФА умело се възползва от тези настроения.
Без големи дербита в осминафиналите на Шампионската лига
"Това е нагъл опит от група олигарси и футболни аристократи да стартират проект, който щеше да погази всички ценности на европейския футбол и европейското общество", каза Александър Чеферин, президент на УЕФА.
Сдружението на богатите клубове, което предлага Суперлигата, си взе поука от силно негативната реакция. Следващите им предложения бяха значително променени - Суперлигата няма да е затворена организация на 22 клуба. Ще включва много повече отбори. От нея ще може да се изпада и ще има механизъм за влизане на нови клубове. Едно е сигурно - под каквато и форма да тръгне такава надпревара, тя би променила изцяло структурата на европейския футбол.
Редактор: Калин Дацов