Това показва анализът на КНСБ

Доходът на 62% от работещите българи не е достатъчен, за да се издържат и да си позволяват месо и риба през ден, например. Данните са за второто тримесечие на тази година. Изчисленията на КНСБ показват още, че заплатата на всеки трети е под 1000 лева, с което той попада в категорията „работещи бедни”.

Одобриха заплата за издръжка

Нетната заплата, необходима за двама родители с дете до 14 години, е 2615 лева. Това означава, че за година животът е поскъпнал с 91 лева, ако сравним с юни 2023. Изчисленията показват още, че работещ възрастен, който отговаря само за собствената си издръжка, може да живее добре с 1453 лева нетен месечен доход. За година сумата е нараснала с 51 лева.

Над този праг са 38 на 100 от работещите българи, процент, който постепенно се покачва нагоре.

От години Евгени и семейството му живеят в Австралия, а у нас се връщат само на почивка. Но дори с тамошната заплата някои цени по морето са непосилни за тях.

„В сравнение с последните 2-3 години – много, много е поскъпнало, не ходя толкова често на ресторант”, казва Борислав.

Изчисленията на КНСБ показват, че семейство с едно дете може да се издържа с 2615 лева на месец. Но за нормален живот във Варна трябват двойно повече, смятат родители.

„5000 лева. За живеене, за плащане на разходи, за ток вода, други разходи за апартамент”, изчислява Евгени.

Според профсъюза обаче сумата е достатъчна и дори плавно намалява спрямо издръжката, изчислена за първото тримесечие на годината.

„От 10 години всъщност не сме калкулирали намаление на необходимите средства за издръжка, но всъщност намалението е символично – с 1 лев”, обясни Пламен Димитров, президент на КНСБ.

Сред причините за този спад е забавянето на инфлацията през последните 12 месеца спрямо темпа й през изминалите няколко години, обясняват икономисти. Но уточняват: „Това увеличение на цените, което представлява инфлацията, то се е натрупало, не сме се върнали назад, тези цени са по-високи и ще останат по-високи. Ако в това време от 2021 досега не сте получили едни 30% увеличение на вашите доходи – вие сте обеднели значително”, обясни икономистът Стоян Панчев.

Така въпреки ежегодното увеличение на минималната работна заплата, тя продължава да изостава. И догодина няма да догони вече натрупаната инфлация.

„Ако стане 1100 лева минималната заплата, а аз казах, че 1453 трябват за един сам живеещ нетно, а 1100 лева е брутно, тоест ще има данъци и осигуровки, които се приспадат”, обясни още Димитров.  

Дотогава: малката потребителска кошница от 20 жизненоважни стоки може да бъде закупена едва 8 пъти с минималната работна заплата в България. Докато в Германия работещ на минимално възнаграждение може да си я подсигури 31 пъти в месеца.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase