В книгата на акционерите били само тримата мажоритарни акционери

Депутатите от Комисията за проверка на дейността на т.нар. „Исторически парк” ще поканят директора на НАП Румен Спецов, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, вътрешният министър Калин Стоянов и главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев. Това решиха те на първото заседание на временната комисия в парламента.

Създадената организация в Народното събрание трябва да изясни всички факти и обстоятелства за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на партия "Величие", и изградения в с. Неофит Рилски, община Ветрино, културно-исторически комплекс "Исторически парк". 

Временна комисия в НС ще разследва “Исторически парк”

Според доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН дружеството „Исторически парк“ АД е създадено със стопанска цел, да формира печалба. По думите му, откакто е създаден паркът, той генерира само загуби.

На второ място, проблемът с парка е оценката на неговата стойност. Стойността на активите е около 13,5 млн. лв. Ако се ликвидира дружеството, няма да могат да бъдат покрити всички задължения и да се гарантират вложителите, коментира Сарийски. 

Следващ проблем, според него, е как са били привличани инвеститорите. При публично предлагане на ценни книжа трябва да има процес на лицензиране. Един от начините, по които са били предлагани акции, е от сайта на „Исторически парк“.

От „Има такъв народ“ попитаха дали има начин реално да се провери колко са посетителите в парка, защото един от стандартните методи за изпиране на пари са т.нар. виртуални посетители.

Председателстващият заседанието Цвета Рангелова от „Възраждане“ попита за какво са били издавани записи на заповеди на стойност над 10 хил. лв. и били ли са по този начин заблуждавани хората, че стават акционери в дружеството. „Вероятно предоставените записи на заповеди имат правна стойност, въпросът е дали имат икономическа”, каза Григор Сарийски. На въпрос дали се знаят акционерите от книгата на акционерите, той каза, че в нея са само тримата мажоритарни акционери. 

Бивши депутати от „Величие” искат временна комисия да разследва дейността на Ивелин Михайлов

О.з. полк. Стефан Калчев заяви, че е един от пострадалите финансово от Ивелин Михайлов. По думите му, след прекратяването на договора му за охрана с „Исторически парк“, е бил заплашван нееднократно. Калчев дал на собственика на „Исторически парк“ 190 хил. лв. в брой за четири години, като по думите му е получил не повече от 40 хил. лв. дивидент. Стефан Калчев заяви, че на територията на парка не е чувал лично да се води агитация под никаква форма – политическа или религиозна.

Изслушан беше и Симеон Иванов, който също е дал в брой по договор за заем 10 хил. лв. срещу 1% лихва на месечна основа. Парите са дадени миналата година на лице, което се казва Мирослав Стоянов, се разбра от думите му. Днес сумата му е била върната в кеш, но в разписката не е вписано лицето, което предава сумата. Симеон Иванов каза също, че му е била сменена адресната регистрация в село Неофит Рилски за местните избори.

Неговият адвокатът Димитър Петков обясни, че се е свързал с клиента си, след като го е гледал в ютюб канал. Самият Мирослав Стоянов, по думите му, през 2015 г. му е предложил да му бъде личен финансов консултант, но адвокатът отказал.

За следващото заседание депутатите решиха да бъде изискана информация от Националната агенция за приходите за проверки по сигнали срещу Михайлов, ако е имало такива. Ще бъде изискана и информация от Комисията за финансов надзор.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase.

Редактор: Весела Веселинова
Източник: БТА, Нелли Желева