Снимка: Илияна Шишкова, NOVA
Най-голямо притеснение буди този на българо-гръцката граница
Продължава гасенето на пожарите у нас. Най-голямо притеснение буди този на българо-гръцката граница, където на терен са над 100 души от пожарната, Горското, военни, ловни дружини и доброволци. Вече 17 дни те се опитват да потушат пламъците в планината Славянка.
Поне 2 испански самолета се включиха в гасенето на пожара. Те пристигнаха в късния следобед у нас и веднага се включиха в облитането на района.
Около 18 часа е възникнало ново огнище в западния фронт. Засега е на гръцка територия, но е много вероятно да се прехвърли у нас, съобщиха за NOVA от областната управа в Благоевград. По-рано през деня силният вятър и високите температури разпалиха вече угасени огнища. Опасност за най-близките селища няма, уверяват от Пожарната.
Каква е ситуацията с бушуващите в страната пожари (ОБЗОР)
Видео: Югозападно държавно предприятие
Силният вятър и високите температури разпалват вече угасени огнища в Славянка. Огнеборци обикалят засегнатите участъци, за да се убедят, че горят вътрешно и няма опасност от разрастване. От едната страна огънят е влязъл в широколистна гора и гори низово, което го прави по-лесен за гасене, посочват от Югозападното държавно предприятие
На няколко километра от село Петрово продължава да има тлеещо огнище. Прогнозата за суша и жега не се харесва на местните, които копнеят за дъжд. „За съжаление, на източния фронт нещата въобще не са спокойни. Територията е изцяло в биосферния резерват "Али ботуш". Достъпът е изключително труден и сложен, затова подбираме внимателно човешкия ресурс, който насочваме в тази посока.”, каза Пламен Поюков, който е директор на Държавно горско стопанство „Катунци”.
Поредна безсънна нощ е изкарала 76-годишната Елена от санданското село Голешево. „Цяла нощ гори. Снощи беше ужас”, казва жената. 15 души живеят постоянно в селото, което е на по-малко от 5 километра от огнището на пожара. Елена обаче отказва да се евакуира, ако се наложи. „Тук съм родена, къде да ида”, пита възрастната жена.
На този етап евакуация на населението не се налага, казват властите. „На този етап трябва да бъдат спокойни жителите на двете села. Екипите, които са тук, правят всичко възможно да не се допусне да се застраши животът на хората”, увери зам. областният управител на Благоевград Елхан Кълков. „За момента няма опасност за нито едно населено място. Вчера успяхме да изградим и довършим просека, която да ограничи огъня”, допълни директорът на РСПБЗ комисар Валентин Василев. Най-голям проблем сега е ниската растителност вътре в природния резерват. Низовият пожар е обхванал натрупани листа и клони по земята, в резултат на което огънят продължава да гори.
В неделя вътрешният министър Калин Стоянов обяви, че в борбата с огъня се включват и два самолета от Испания. "Готовността на Испания отново да се включи в борбата с огъня у нас е по Механизма за гражданска защита на ЕС. Самолетите "Canadair" по преценка ще бъдат насочени към горещите точки и ще се включат в гасенето при първа възможност”, написа ресорният министър във Facebook.
В района на село Микрево, близо до Струмяни, пожарът също е активен, но е локализиран. При село Сенокос има три огнища, като се работи по овладяването им. Локализиран е пожарът над село Чуйпетлово, по южните склонове на Витоша. Пожар има и около връх Шаралия в Рила. Служители на националния парк са на терен и се борят за потушаването му.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase