Днес изтече законовият срок, в който Бюджет 2025 трябваше да бъде внесен в Народното събрание

Днес изтече законовият срок, в който Бюджет 2025 трябваше да бъде внесен в Народното събрание. Но от служебното правителство обявиха, че ще изчакат парламентът да заработи и едва тогава заедно с депутатите да изчистят параметрите в план сметката. На масата за преговори трябва да седнат и синдикати, и бизнес. Ясно е, че за да се постигне дефицитът от 3%, задължителен за еврозоната, ще е необходимо да се намерят пари. На масата са сложени промяна на осигуровките и връщането на данъчните ставки на ресторантьорите и хляба на 20%. В средносрочната бюджетна прогноза е заложено и вдигането на максималния осигурителен доход на 4130 лв.

Безработните ще плащат повече за здравни осигуровки

От КНСБ обаче настояват за още повече– 4275 лв.

„Предложението, което има от страна на Министерството на финансите за 4130 лв., е ръст реално с 10%. Или по този начин, за съжаление, по наше мнение ще „се свива ножицата” в хората като доходи между минималните и максималните. Това не би трябвало да се допуска, за да може системата да расте равномерно”, заяви Петър Мишев от КНСБ.

Аргументите на бизнеса – преди да се вдига каквото и да е, трябва да е ясно къде ще отидат парите. От IT сектора смятат, че за пореден път тези с високи заплати ще бъдат ощетени.

„Наблюдаваме най-малкото, че през последната година броят на чуждестранните инвестиции намалява. Прибавяме политическата нестабилност и неяснотата къде ще отидат парите и за какво ще се използват, всичко това поставя целия този въпрос малко под въпросителна”, твърди  Йордан Гинев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии.

Ще доведе ли увеличението на минималната заплата до съкращения

Според КНСБ обаче това е пътят към намаляването на неравенствата в обществото. В момента прагът е 3750 лева. „Данните показват, че след максималния осигурителен доход всеки лев отгоре води до намаляване на данъчно-осигурителната тежест. И тя в крайна сметка при един висок доход клони към 10%. Което прави нашето общество неравномерно, небалансирано от гледна точка на неравенствата”, коментира още Мишев.

„Миналата година имаше доста дълги дискусии по темата.  Накрая се постигна едно увеличение. В момента да се повтаря това без никаква обоснованост, мисля, че е доста прибързано”, смята Гинев.