На разходка в гората ни отвежда Ники Василковски

Тази събота в рубриката „Дотам и обратно” се отправяме на едно наистина приказно пътешествие из красотата на България. Ексклузивно от Царската гора Ники Василковски ни показва „сватбуването” на елените лопатари. Късно вечер, дълбоко в сумрака на приказните царски гори около Кричим се носи страховит рев. Отдалеч сред дърветата прахолякът скрива какво точно се случва. Приближаваме се тихо и внимателно - пред нас се разкрива удивителна сцена от потайния горски живот. Изпънали всяка своя жила, мъжките елени лопатари водят люта битка за вниманието на кошутите.

"Дотам и обратно": Как да стигнем до Якорудските езера (ВИДЕО)

Подобни сцени винаги се разиграват далече от хорските очи. В момента, в който изострените сетива на лопатара засекат човешка стъпка, животните мигновено потъват в гората. С фотографа Цветомир Цолов се движим сантиметър по сантиметър, прикрити зад дърветата, за да станем част от този зов на дивата природа.

„При самото „сватбуването” мъжките животни се събират на по-големи групи”, разказа Цолов.

Великата българска гора – „Magna Silva Bulgarica” е съхранила уникална флора и фауна по Северната Родопска яка, в близост до град Кричим и село Куртово Конаре.

В началото на 20 век лесовъдът Константин Байкушев разкрива прелестите на Кричимската кория пред Княз Фердинанд. Монархът създава живописен ловен парк, към днешна дата обособен като Държавно ловно стопанство „Кричим”.

„В ловно отношение тук за първи път е вкаран в България еленът лопатар. Оттук започва разпространението му в цяла България”, заяви инж. Здравко Бакалов от Южноцентралното държавно предприятие-Смолян.

„Дотам и обратно“: Аневското кале и средновековният град Копсис (ВИДЕО)

На около 2000 декара лопатарите делят територия с малко познатите, но също така интересни за България муфлони. Животните се разхождат сред огромни тополи, върби и стари дъбове, някои на възраст 250-260 години. Царският ловен парк заема малка част от този обширен горски масив.
Най-интересните и редки за страната растения са в района около царската ловна резиденция. Това, което днес наричаме дворец, всъщност е просторна ловна резиденция от времето на княз Фердинанд. Архитект е Георги Фингов, учил в Германия с Кирил Маричков (дядо). По-късно сградата е преустроена от Йордан Севов, нагърбил се с нелеката задача да добави фин италиански привкус в облика на сградата. За това настоява родената в Рим съпруга на Борис Трети, Царица Йоана.

Повече за горската приказка гледайте във видеото