Снимка: БГНЕС
По разследването говори адвокат Деница Руканова
България се е отказала от 26 милиона лева неустойки заради проекта за разширение на газовото хранилище „Чирен”, разкрива разследване на Антикорупционния фонд (АКФ). Повече по темата разяснява адвокат Деница Руканова. „Нямам житейско, икономическо или правно обяснение защо държавата не търси неустойка, предвидена в договор, защото юристите знаем, че могат да се търсят и допълнителни вреди от неизпълнение на толкова важен стратегически обект. Неустойката е едно от най-лесните за търсене неща, в договора тя е до 10% от общата цена. За сондажната част тя е 265 млн. лв., иначе проектът е за над 730 млн. евро -поредният злополучен за „Булгартрансгаз”, заяви тя.
Целта на проекта е обемът, който използваме в момента, да се разшири двойно. „Първата нередност е, че поръчките са обявени като три броя. А това е един казус, който според всички международни практики, се изпълнява в цялост“, допълва специалистът и подчерта, че когато е разделен на части, цената се увеличава.
Над 90% от капацитета на газохранилището в Чирен е запълнен
По думите ѝ скандалното в разследването на Антикорупционния фонд е, че в момента имаме две, от три, части от хранилището, които ще ръждясват.
Вътрешният одитор е единственият по веригата от всичките ни контролни органи, отговарящи за стратегическия обект за сигурността ни, който е бил против нередностите. „Една от тях е преминаването от вертикални към наклонени сондажи. Макар и по-скъпи, те са по-високо продуктивни. Но пък така е по-евтино за изпълнителите с около 90-100 млн.“, обясни тя.
По същото време шеф на „Булгартрансгаз” е сегашният министър на енергетиката Владимир Малинов. От Министерството на енергетиката и „Булгартрансгаз” отказаха коментар на този етап.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Камена Георгиева