Ескалирането на продължаващия вече години наред конфликт има последици за региона и извън него

Превземането на Алепо от сирийските бунтовници отново постави гражданската война в Сирия на фокус, раздвижвайки фронтовите линии, които не са били активни в продължение на години. Ескалирането на продължаващия вече години наред конфликт има последици за региона и извън него.

Какво се случва?

Бунтовниците започнаха изненадващата си офанзива на 26 ноември, като атакуваха райони на север и северозапад от град Алепо. Те влязоха в града на 29-30 ноември, като изтласкаха правителствените сили на президента Башар Асад. Така за първи път контролът над града беше променен от 2016 г. насам, когато правителствените сили, подкрепяни от Русия и Иран, победиха бунтовниците, които контролираха източните квартали на Алепо.

Бунтът продължи в районите на юг и югозапад от Алепо, завземайки територии в провинция Хама. Правителството обеща да отвърне на удара. Русия, която през 2015 г. изпрати свои военновъздушни сили в Сирия, за да помогне на Асад, извършва и в момента въздушни удари в подкрепа на армията му.

Това е най-сериозното изостряне на конфликта от години, което увеличава броя на стотиците хиляди загинали от 2011 г. насам, когато избухна гражданска война срещу управлението на Асад в резултат на Арабската пролет. Оттогава повече от половината от 23-милионното население отпреди войната беше принудено да напусне домовете си, а милиони избягаха в чужбина и се превърнаха в бежанци.

Кои са джихадистите, завзели Алепо

Кои са бунтовниците?

Нападението е инициирано от групировката „Хайат Таррир аш-Шам“. Известна преди като „Фронта Нусра“, тя беше официалното крило на „Ал Кайда“ в сирийската война до прекъсването на връзките през 2016 г. „Хайат Таррир аш-Шам“, ръководена от Абу Мохамед ал-Голани, отдавна е доминираща сила в района на Идлиб, в северозападната част на страната, където бунтовниците поддържат позиции въпреки успехите на Асад в други райони. Съединените щати и Русия, Турция и други държави определят групировката като терористична организация.

Друг бунтовнически алианс започна отделна офанзива от районите северно от Алепо. Тези бунтовници са подкрепяни от Турция и са организирани под знамето на Сирийската национална армия.

Защо конфликтът ескалира сега?

Фронтовата линия не се е измествала от години. Сирия е разделена на зони, в които чужди сили разполагат с войски на терен. Русия и Иран имат власт над контролираните от правителството райони, които са най-голямата част от Сирия. Съединените щати имат сили в североизточната и източната част на страната, като подкрепят водените от кюрдите Сирийски демократични сили. Турция разполага с войски в контролирания от бунтовниците северозапад. 

Но балансът на силите в региона е разклатен от продължилия повече от година конфликт, в който Израел се изправи срещу Иран и подкрепяните от него войнствени групировки. 

Подкрепяната от Иран „Хизбула“ понесе сериозни удари по време на продължилата повече от два месеца война с Израел в Ливан. Хизбула, която прекрати огъня с Израел миналата седмица, помогна на Асад да си върне Алепо през 2016 г.

Халаф: Ердоган иска да реши проблема в Сирия преди да дойде Тръмп

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан, заяви пред CNN, че не е изненада, че бунтовниците ще се опитат да се възползват от новата ситуация, при която основните поддръжници на сирийското правителство - Иран, Русия и „Хизбула“ - са разсеяни и отслабени от конфликти, визирайки регионалните конфликти и войната в Украйна.

Споразумението между Русия и Турция като цяло стабилизира ситуацията в северозападната част на страната от 2020 г. насам. Но Анкара изрази нарастващо разочарование от неуспеха на Асад да постигне споразумение с опозицията за прекратяване на конфликта.

Турски служители по сигурността заявиха пред „Ройтерс“, че докато Турция работи за спиране на бунтовническите настъпления, има все по-голяма загриженост за нападенията на сирийските правителствени сили срещу бунтовниците. Министърът на външните работи Хакан Фидан заяви, че Асад и бунтовниците трябва да постигнат компромис.

Едно от основните опасения на Турция е властта, която притежават водените от кюрдите групировки, които са съюзници на Вашингтон, но Анкара ги смята за терористи. Турската държавна информационна агенция съобщи, че бунтовническата Сирийска национална армия е превзела град Тел-Рифаат от кюрдската милиция „Отряди за народна самоотбрана“.

И Кремъл, и Техеран потвърдиха подкрепата си за сирийското правителство.

Бунтовниците в Сирия влязоха в Алепо

Има ли мирен план?

През 2015 г. Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, насочена към прекратяване на конфликта, в която призова за нова конституция, избори под надзора на ООН и прозрачно и отговорно управление. До момента, нищо от това не се е случило.

Пратеникът на ООН за Сирия Гейр Педерсен заяви, че ескалацията показва колективен неуспех за осъществяване на политически процес, и призова за преговори по същество за намиране на изход от конфликта.