Историята и тяхната мисия да спасяват болницата
Как бихме съществували всички ние без медиците, които са с нас в най-трудните ни моменти. Две лекарки избраха България вместо чужбина и вече работят тук. Положителна тенденция в една от болниците у нас. Лекари завършили медицина в Румъния и родом от Видин се връщат да работят в местната областна болница. Доктор Елизабет Маркова е от Видин. Завършва медицина в Крайова, Румъния и решава, да се върне в България. От почти години работи във видинската областна болница.
„Родния град за мен е на сърце. Говоря свободно английски, говоря румънски и имах възможност да отида във всяка една точка на света. Но избрах тук заради близките ми и да помогна на града“, сподели Елизабет Маркова.
Недостигът на медици: Търсят лекари за болниците в Благоевградско
Решава да специализира в отделението по гастроентерология. „Пациентите са добронамерени, колегите са страхотни, много ми обясняват, помагат ми, обучават ме. Заплащането е проблемът, защото в другите държави е доста по-високо и това е един сериозен проблем, който трябва да се реши на национално ниво и да се помисли за младите специалисти“, категорична е тя.
За пациентите в отделението, доктор Маркова е лъч надежда за малкия град. „Градът ни е хубав и не заслужава да ходят в другите болници, където има достатъчно лекари, а и във Видин има недостиг и е по- хубаво да си останат тук, особено ако са от тук“, каза Марио Петков, който е пациент.
Защо мъжете хирурзи в Германия получават по-високи заплати
От няколко месеца, болничната аптека във видинската областна болница също се радва на млад магистър фармацевт. Петър Витков завършва в Крайова и се връща в родния си града. „Работата е доста така приятна, то е въпрос на лична гледна точка. Времето, когато човек го усеща, че върви много бавно, тук не го усещам. На този етап, това което аз имам като възможности е добре“, заяви Витков.
В болничната аптека работят предимно специалисти в пенсионна възраст, има и недостиг на магистър фармацевти. „Ние се зарадвахме доста като дойде при нас, защото няма как да се работи, няма как да се излиза болничен, отпуск, защото е трудно само на един човек да се разчита с такова образование”, посочи Антоанета Тодорова.
От началото на година, седем лекари под 30 години завършили в Румъния и България са започнали работа във видинската областна болница. А доктор Маркова се надява повече нейни колеги да последват примера ѝ.
Български лекари с престижна титла от Европейското дружество по кардиология
„Бих им казала да не забравят, че ние, трябва да помагаме на първо място. И трябва да помагаме на тези, които имат най- голяма нужда, а тези хора са главно по периферията на страната и в малките градове и няма към кого да се обърнат“, подчерта доктор Елизабет Маркова.