Председателят на БЛС коментира предложенията за годишната план-сметка

Ако разделим парите за здраве на цялото население на 12 месеца, на всеки един българин се падат около 100-120 лв. за 30 дни. Това каза председателят на Български лекарски съюз д-р Николай Брънзалов в „Денят на живо” по NOVA NEWS.

Бюджетът на НЗОК е 9,5 млрд.лв. и е спазена пропорцията между отделните пера в него, посочи той. И допълни, че в специализираната и извънболничната помощ увеличението ще бъде около 90 млн.лв., като за медико-диагностичните дейности повишението също не е малко.

Брънзалов каза, че от БЛС ще настояват да бъдат увеличени и парите за детското здравеопазване.

„Договорено е с ръководството на НЗОК, че ще подпишем Анекса около 2 месеца, след като бъде гласуван бюджета. В този период ще се даде повече конкретика до каква степен ще успеем да договорим цени”, обясни председателят на БЛС.

Кабинетът внесе в НС законите за Бюджет 2025, НЗОК и ДОО

Той подчерта, че „в цената на клиничната пътека е ясно само едно – цената на лекарствата, които са похарчени за лечението на болния, трудът на лекаря го няма”. И допълни, че от БЛС са наели екип, който да изготви разработка как да се заплаща работата на медиците.

Той коментира и темата с биомаркерите така: „Те се свързани с терапията на онкологичните заболявания. До този момент, те бяха заплащани от фирмите, на които НЗОК ще заплати в пълен обем лекарството. Затова ако има суми, които фондът трябва да заплаща за биомаркерно тестуване, те трябва да бъдат от перото за лекарства, което е много по-високо от средноевропейското. В новия проектобюждет са сложени в перото на медицински изделия и е фиксирана сума от 5 млн.лв. Ще водим разговори, за да видим защо са там. До този момент фирмите си ги плащаха и касата им купуваше лекарствата. А сега по някакъв начин трябва да ги освободим от това перо и всички българи, които плащаме, да го поемем с нашите вноски. БЛС не сме против да се прави биомаркерна диагностика, но от перото за лекарства, защото там им е мястото. Те не са изследвания. А ни се вменява със Закона, че в срок от 2 месеца трябва да договорим амбулаторна процедура за осъществяване на биомаркерна диагностика – последното слагам в кавички.”

Лекарят каза, че в България има по-лесен и бърз достъп до специалисти.

„Служебни правителства не могат да направят каквато и да е реформа, особено в здравеопазването. Тя се прави когато има фронт за по-дълъг период и е свързана с излизане от комфорт със съответната област. Но ако промените са правилните, те трябва да се отстояват занапред и да се надграждат”, каза още Брънзалов.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова