Снимка: iStock
Ще одобрят ли депутатите подписването на документа
Темата за 10-годишното споразумение за сътрудничество с Украйна втори ден прокарва разделителни линии в Народното събрание. Ще разрешат ли депутатите на служебния министър-председател да положи подписа си в Брюксел?
Коментарите започнаха още от кулоарите на парламента. „Винаги съм твърдял, че служебните правителства са да правят избори и съм бил против да подписват дългосрочни договори. Подобна тема не саботира нищо, преди 6 месеца категорично щяхме да подкрепим такъв договор”, посочи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Главчев: Идва ми в повече коментарът, че провалям преговорите за редовен кабинет
Вторите в НС контрираха. „Днес ще има дипломатически скандал. Надявам се той да е малък. Да се назначи процедура по подписване на споразумението с Украйна, а България да се откаже в последния момент, е случай, който няма как да остане незабелязан”, каза депутатът от ПП-ДБ Николай Денков.
Малко по-късно в пленарната зала от „ДПС - Ново начало” поискаха от председателя на парламента Наталия Киселова да вкара точката за гласуване. Станислав Анастасов призова колегите си да дадат възможност на Димитър Главчев да подпише споразумението. „Тези, които са се заявили като евроатлантически партии - да излязат и да гласуват, за да си изпълним ангажимента”, призова народният представител. „Който не одобри споразумението с Украйна, е слуга на Москва”, заяви лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски. „Време е да видим колко е голяма коалиция „Москва”. Това сътрудничество е дълго подготвяно, няма значение дали ще го одобри служебен, или редовен кабинет. Темата днес е евроатлантическият път на България. Длъжни сме да го отстояваме. Очаквам действия. Ако Киселова не го внесе, тя е слуга на Москва. Искам да видя какво правят ПП-ДБ и другите партии”, каза още той.
Беше свикан председателски съвет. След него стана ясно, че председателят на парламента Наталия Киселова няма да вкара точката за гласуване с аргумент, че това е от компетенциите на Министерския съвет. Тя призова отговорността да не бъде прехвърляна към Народното събрание.