„Носът не трябва да се издухва силно, за да не придвижваме вирусите към параназалните синуси”, каза пулмологът

„Вейповете са силно токсични върху кръвоносните съдове и сякаш се разболяваш от диабет или хипертония”, каза пулмологът д-р София Ангелова в студиото на „Събуди се”.

По думите ѝ случаят с починалото дете след употреба на вейп създал тревога в родителите. „Мисля, че е основателно. Децата ни живеят в заблуда. Тези вейпове не са безвредни, те са вредни, особено ароматните, които съдържат 9 химикала. Сред тях и пестициди. Те са силно токсични върху кръвоносните съдове и сякаш се разболяваш от диабет или хипертония. След години ще говорим за хроничната обструктивна белодробна болест предизвикана от електронните цигари. Разчитам вейповете да се забранят, защото са изключително вредни”, уточни тя.

Проф. Александрова: Метапневмовирусът може да предизвика пъстра палитра от симптоми

„По празниците София изостри едно от хроничните си заболявания – хроничната обструктивна белодробна болест. Много беше гъста мъглата, но тя сама по себе си не представлява проблем, защото това са малки водни капчици. Проблемът е, когато твърдите частите от горивото се свързва с водните частите и образуват фините прахове частици”, коментира тя чистота на въздуха в столицата.

Задържаха мъж, разпространявал вейпове с хексахидроканабинол и райски газ

„Важно е да обърнем внимание на децата, защото дихателните пътища при тях са по-къси и токсините влизат по-бързо в белия дроб. Бременните също трябва да се пазят. Доказано е, че депресията и тревожността се засилват, когато въздухът е мръсен”, подчерта д-р Ангелова.

По думите ѝ вирусите не обичат чистия въздух, но не трябва да проветряваме жилищата си в пиковите часове, защото тогава ФПЧ са най-много. „Когато въздухът е по-мръсен, бройката на пациентите се покачва. В момента има увеличаване, защото сме и в сезона на грипа. Той си има отличителни белези – започва остро с висока температура и болки в мускулите”, посочи тя.

Столична община: Въздухът в София е изцяло в нормата

„Не трябва да се издухва силно носа, за да не придвижваме вирусите към параназалните синуси”, посъветва пулмологът.

Редактор: Румен Лозанов